dorian gray'in portresi
: 8.6 /10 ( 13 Üye)

simurg @simurg

dorian gray,dünyanın gelmiş ve gelecek en yakışıklı adamıdır.kendisinin hayranı olan ressam basil hallward,dorian'ın bir tablosunu çizer.dorian resmine aşık olur,keşke ben hiç yaşlanmasam bu tablo yaşlansa diye düşünür,bir süre sonra gerçekten kendisinin hiç değişmediğini,tablonun giderek yaşlanıp çirkinleşmekte olduğunu farkeder.
ruhunu şeytana satan bir adamın trajik öyküsü...
mutlaka okunmalı derim...

07 Mayıs 2007 11:53

Trinity @Trinity

dorian gray'in yaptığı tüm kötülükler, kırdığı tüm kalplerin izleri basil'in çizdiği resme yansır; ama bu arada dorian'ın kendisi hep gencecik, ve olağanüstü yakışıklı kalır.
dorian resimdeki gitgide çirkinleşen, iğrenç yüzlü insanın aslında kendisi olduğuna inanamaz.. biraz hedonizm, biraz narsizm öğeleri barındıran dorian'ın öyküsü, kendini kendi güzelliğine kaptıran sonra da çöken bir adamı anlatıyor..

07 Mayıs 2007 12:11

ayşegülkara @ayşegülkara

sonu okunmadan bırakılmaması gereken bir kitap.

07 Mayıs 2007 14:35

deep_not @deep_not

yazarın tek kitabıdır.yazıldıgı zaman icin konusu enteresandır.oscar wilde ı gazete de kucuk kutucuklar icinde anektodlarda sık sık goruruz.zeki ve esprili bir sahsiyettir kanaatimce.

07 Mayıs 2007 21:21

yeşilmişik @yeşilmişik

bir erkeğin, kendisini bu kadar iyi tasvir etmesinden, bu kadar iyi gözlem yapabilmesinden kaynaklanan gay vari yaklaşımları geride bırakacak olursak, oldukça etkileyici bir kitaptır. okunması lazım gelen kitapların başında gelir.

08 Mayıs 2007 16:19

hironakamura @hironakamura

ahlakçılığa getirdiği -zamanına göre oldukça- cesur ve değişik bakış açısı (iyilik ve erdemlilik üzerine lord henry ve dorian'ın kitap boyunca yaptıkları yorumlar, sohbetler, vs..) ve içerdiği homoseksüellik göndermeleri (lord henry-dorian-basil) nedeniyle yazıldığı zamanda ingiltere'de "ahlaksızlığa özendirdiği" nedeniyle şiddetli eleştirilere maruz kalmış bir kitaptır. tabii bu durumda: "herkes dorian gray'de kendi günahlarını görecektir" --oscar wilde

16 Mayıs 2007 14:24

Blitz @Blitz

sırf lord henry'nin paradoksları için bile okunabilecek bir kitap (oscar wilde'ın da kendi paradoksları meşhurdur zaten). bazı bölümlerde quote makinesi lord henry'nin her dediğini iki kere ve altını çize çize okudğumu fark ettim. bu karakteri de bir kenara bırakırsak; karanlık ve gotik motifler, wilde'ın akıcı dili ve fantastik konu sayesinde oldukça akıcı bir roman. çok rahat okuduğum ve okurken her anında eğlenmeyi başardığım ender klasiklerden...

04 Haziran 2007 23:49

eflatun @eflatun

dorian gray'in portresini yapan ressam bu yakışıklı gence aşıktır ve öyle bir tablo yapar ki kendi de bu tabloda gence aşkını çizdiğini düşünerek tabloyu kendisine verişinden pişman olur.ressamın arkadaşı, saf dorian gray'ı sözleri ve fikirleri ile yoldan çıkarır artık hayatta en önemli şey hazları olur bu yakışıklı gencin, kendisi hazları uğruna günahlar işlerken, zaman geçerken hep genç ve yakışıklı kalır ancak tablosunda her yaptığı günaha karşılık pis bir gülüş ve kırışıklar oluşur, ressam gizli aşkından korkusuna tablosunu geri istediğinde dorian gray ise günahlarının anlaşıldığı düşünerek bunu istediğini düşünür ve onu öldürür, romanın sonunda dorian intihar eder, tabloyu açtıklarında tablo ilk yapıldığı gündeki kadar güzeldir ama dorian gray'ın yüzü kırışıklar içindedir...

16 Temmuz 2007 18:50

oracle @oracle

ruhu tablosuna hapsolmuş yakışıklı bir adamın dramını anlatır. okuyunca çok etkilenmiştim.

20 Ağustos 2007 23:45

pispoke @pispoke

güzel bir çevirisi edinilip okunmazsa gerçekten işkence halini alabiliyor.
çevirisi şima rondinelliye ait boyut yayıncılıktan çıkan kitap bir şekil elime geçti ve ilk ondan okumak durumunda kaldım. diyaloglar, sözler ve olaylar yeteri kadar düşündürücü. kitap sizi düşünce deryasına sürüklemeye çok müsait. fakat kötü çeviri yüzünden önce okuduğunuz cümleyi önce diğer cümlelerle ilişkilendirip sonra da anlatılmak istenene geçmek zorunda kalıyorsunuz. zevkinizi hiç ediyor. ama bu bile etkileyici bir kitap okuduğunuz fikrine zeval getiremiyor.
ilk defa bir kitap "kötü çeviriyim ben, özensiz basıldım" diye bağırmış sanıyorum. çünkü kitabın kapağında "dorian grey'in portesi" yazıyor, ki kapak bu yazıdan ibaret. basımdan önce farketmemek için kör olmak lazım. kapağı çevirip sayfaları açtığınızda sayfaların üstünde "dorian gray'in portresi" yazısı ile karşılaşıyorsunuz. çook aceleye gelmiş belli ki.

29 Ağustos 2007 05:19

oscar wilde

Kitap Adı
de profundis
Yayınlanma Tarihi
2010
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
bütün masallar bütün öyküler
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
hiçbir şey eskimez mutluluk kadar
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
lady windermere'in yelpazesi
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
hep bir şeyi unutmuş gibi
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
teleny
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle