israfil'in aynası
: 6.0 /10 ( 1 Üye)

Jason Macandale @Jason Macandale

israfil’in aynası, türkiye’de fantastîki kurgu tarzının öncülerinden şebnem pişkin’in okuduğum ikinci kitabı. ağırlığını oluşturan tasavvufi yönü çok ilgimi çekmese de kurgulama şekli olarak çok ilginç gelen bir kitap oldu. hem aynı hem de her bölümde farklı bir karakter, sonradan eklenen yan ama sonradan esas karakterde “bir” olan karakterlerle gerçekten bir renk cümbüşü.
bahsettiğim karakterimiz ilk başta öbür âlemde israfil ile aynı mekânda yaşayan bir ışık varlık. büyük ihtimalle benim anlayabildiğim anlamda “can” dediğimiz şeyin ana varlığı. allah’a yaklaşmak için dünyaya gönderilme görevini üstleniyor. bu noktada bu görevlendirmeyi yapanın neden israfil olduğunu bilmiyorum. sanırım konunun derinlerinde olanların bir bildiği vardır. işin aslı bu görevlendirme kısmını duyunca beklentim aşırı yükseldi. tadından yenmeyecek bir macera beni bekliyor sanmıştım; yanılmışım. ancak macera noktasında yanılmış olabileceğim gibi yazarla macera anlayışımız arasında ciddi farklılıklar olması da söz konusu
ilk bölüm, bu ruhani varlığın dünyaya gönderilmesi ile ilgili. ikinci bölüm ise dünyaya geldikten sonra büründüğü şekiller ile ilgili ki biraz orta iki biyoloji dersi havasında. bu bölüm üzerinde biraz daha durulabilirdi, ya da hiç olmayabilirdi. neyse, üçüncü bölüm artık insan suretine bürünen varlığımızın “aşk”’ı araması ile ilgili.
tasavvuf, aşk denince aklınıza ne geldiğini biliyorum. benim de aklıma geldi. ama korkmayın, yazar, pek çoğunun yaptığı gibi şems ve mevlana’yı sömürerek yeni bir kitap yazmamış. karakterleri kendine has. (final itibari ile benzersiz diyebilirim.) aşk’ı arayan ozan ve hocası (öyle mi deniyor tam bilmiyorum) celaleddin ile arasında geçen diyalogları izliyoruz. buralar benim için biraz yorucu oldu. diyalogların satır aralarında yazarın bir diğer kitabı olan ve gerçekleştirdiği seminerlere adını veren “bir” felsefesine göndermeler ve sosyal medyada paylaşabileceğiniz onlarca güzel söz var.

20 Haziran 2015 11:48

şebnem pişkin

Kitap Adı
tuğra
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle