BirKitapOkudum
: 8.0 /10 ( 1 Üye)

Jason Macandale @Jason Macandale

hangi gazetedeydi hatırlamıyorum, bilmem kaç kupon karşılığında verilen bir yasaklanan kitaplar seti vardı ve bu kitapta onların arasındaydı. daha ben doğmadan önce, 1977 yılında müjdat gezen’in fikri ile ortaya çıkmış. her ne kadar bugünkü satış sitelerinde geri planda bırakılsa da çizimlerini yine usta bir tiyatrocu, rahmetli savaş dinçel yapmış. bu kitap sayesinde savaş dinçel’in karikatüristliği olduğunu da ilk kez öğrendim.

çizgilerle nazım hikmet, her iki sanatçının da kısa özgeçmişleri ile başlıyor. ardından yine iki sanatçının bu sefer doğal olarak upuzun özgeçmişleri var. müjdat gezen’in kaleme aldığı giriş bölümünden, kendisinin turnede, otobüs yolculuklarında tom miks, zagor ve teksas okuduğunu öğreniyor, sempatimi ikiye katıyorum. zaten nazım hikmet’in hayatını çizgilerle anlatma fikri de böylelikle ortaya çıkmış. gerçi bunu ifade ederken “bu adamlar bana ve benim gibi kim bilir kaç kişiye bu zırvaları ve bu denli kolay okutmanın yolunu nasıl bulmuşlar” gibi bir cümle kursa da görmezden geliyorum.

öncelikle belirtelim, kitap bir çizgi roman ya da grafik roman havasında değil. nazım hikmet ile ilgili olaylar, konular, başkalarının anlattığı hatıralar, başından geçenler, şiirleri vs. daha pek çok şey resimler eşliğinde verilmiş. bu açıdan çizgi roman gibi değerlendirmek yanlış olur. çizimler karikatürize, zaman zaman da gazete kupürlerinin üzerine eklenerek çizilmiş. önsöz’de “şimdiki (2007) imkânlar olsa çok daha iyisini yapardım.” demiş savaş dinçel. bence bu hali ile çok daha güzel, çok daha emekçi işi. iç sayfalardan örnekleri ve bu kitap yüzünden yargılanan yazar ve çizerin dava sırasında çekilmiş bir fotoğraflarının olduğu arka kapağı görmek için linki tıklayabilirsiniz.

http://ucalisan.blogspot.com.tr/2015/07/cizgilerle-nazm-hikmet.html

10 Temmuz 2015 13:22

müjdat gezen, savaş dinçel

Maalesef henüz müjdat gezen, savaş dinçel ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle