daisy miller
: - /10 ( Üye)

ladyshallot @ladyshallot

daisy ağır, rituel dolu yaşlı avrupa'nın içinde dinamik, özgür, sonradan görme amerikalı bir ailenin kızıdır. papatya kadar masumdur aslında..kendi özgürlüğünü kendince korumaya alışması insanlar tarafından yapıştırılan aşüfte damgası için yeterlidir. hayatını kendince yaşamaya calışır. toplumun salak saçma kurallarını sallamaz. ailesi asil olmadığı için eleştirilirken asalet adına onu dışlayıp üzen winterbourne'*ın halası toplum içinde saygınlığını korumaya devam eder. hatta bonuslar bile elde eder.

winterbourne daisy'ye bir türlü aşkını ilan edemez. sebep sınıf çatışmasıdır. düşüniyim ediyim, takla atayım amuda kalkayım derken daisy onu kıskandırmak için bir italyan ile kırıştırır. bir süre sonra da romadaki veba salgınından dolayı ölür. ölmeden önce annesine winterborne'u deli gibi sevdiğini itiraf eder.

winterbourne burda asilade bir asalaktır. ailenin bahar cocugudur ismi gibi. el bebek gül bebek büyür.
daisy'nin babası amerikada çalışmakta bunlar ve uşaklarının gezmesi için para kazanmaktadır amma benim aklıma takılmıştır. bu adam salak mıdır? bence başka bir yenik vardır. neyse oralar edebi tahlile pek girmediği için kurcalamamalıdır.
daisy'nin ölümü semboliktir. toplum içinde öldürülmüş bir kızın fiziki ölümüdür.

09 Mayıs 2007 03:03

henry james

Kitap Adı
yürek burgusu
Yayınlanma Tarihi
1988
Kullanıcı
Görüntüle