başucumda müzik
: 8.2 /10 ( 17 Üye)

Ezgi @Ezgi

hayatımda okuduğum en güzel kitap diyebilirim bu kitap için..
İnsan elinden bırakamıyo ve gerçekten hiç bitmesin istiyo

25 Nisan 2007 21:21

edaece @edaece

bu kitap için yazabileceğim cümle " birini sevmen için elle tutulur bir neden bulamıyorsan, onu gerçekten çok seviyorsun demektir" ve "meğer insan kendini tanımadan yıllar yılı yaşayabiliyormuş" :))

25 Nisan 2007 22:02

zelyot @zelyot

kürşat başar'ın "sen olsaydın yapmazdın biliyorum"'u ardından beni en etkileyen kitabı. yanıbaşında aşk varken kendine ulaşma yolculuğu.

26 Nisan 2007 09:25

vega @vega

bugün bitirdim bu kitabı..çok da sevdim yalnız olayları ağzından dinlediğimiz kadın karakter çok mükemmel biri mi yoksa çelişkiler için de yaşayan bir kadın mı karar veremedim..heralde ikinci şık..zaten ne kadar kendini mükemmel göstermeye de çalışsa kitabın bir yerinde mutlaka kendiyle ilgili bir itirafını ya da isyanını duyuyorsunuz..
kitapda anlatılan aşk ise günümüz için imkansız, ama o zamanlarda gerçekten yaşanmış hissi veriyor insana..bu aşka hayran kalmamak ve özenmemek insanın elinde değil..

kitabın arka kapağında yazanlar da çok anlamlı;

eğer hayatımızın herhangi bir anına gidip orada sonsuza dek kalacaksınız deseler yalnızca iki şeyden birini seçmek isterdim.biri, o çocukluğun bahçesindeki ağacın dalına asılı salıncakta sallanırken...öteki bütün hayatım boyunca en çok sevdiğim adamla öpüştüğüm ilk gün...herkes aşık olmanın ortak dilini bulup yazmaya çalışıyordu.ama aslında bu kadar basitti işte:birini öptüğünde salıncakta sallanır gibi hissediyorsan aşıksın.

26 Nisan 2007 18:57

Trinity @Trinity

1950'lerdeki bazı siyasi gelişmelerin de yazıldığı bu roman, aslında dönemin dış işleri bakanı olan fatin rüştü zorlu ve kendisi gibi evli olan vesamet kutlu arasındaki aşkı anlatıyor. kitap, kadın kahramanın ağzından yazılmış ve önceki romanlarına göre kürşat başar daha sade ve basit bir dil kullanmış.
fakat diğer kitaplarındaki melankoli ve okudukça insanın içine daha da oturan o aşk acısı, bunda da mevcut.

"bazı şeyler unutulmaz. yanınızdayken bile özlediğiniz, yanınızdayken bile hatırladığınız biri gibi.."

26 Nisan 2007 19:06

siya @siya

kürşat başar'ın emin çölaşan'ın vesamet kutlu ile yaptığı bir röportaj sonrası kaleme aldığı kitap. yazar kendi gerçeklerini yarattığını söylemiş. kadın ağzından bir erkek yazar tarafından başarıyla yazılmış olması en ilginç özelliği. hatırla sevgili'yi izlerken her daim hatırlanan bir kitap olma özelliğini de taşıyor aynı zamanda.

26 Nisan 2007 19:12

deep_not @deep_not

kursat basar ın tartısmasız en guzel kitabi.herseyden ote bize uzak olan o insanların duygularını yasıyorsunuz ve neden diyorsunuz...bu olanlar neden.cok dusunduren cok huzunlendiren ve tekrar okumaktan sıkılmayacagınız bir kitap.hatırla sevgiliyi cekenler keske bu kitabi senaryolastırsalarmıs.ya da aklı basında biri bu kitaba sadık kalarak filmini cekseymis.bazı cumleler insani darmadagın edebiliyor.ve butun kitap boyunca benimsediginiz erkek kahramanın asılarak oldurulmus olması kanınızı donduruyor.ve dusunmeden edemiyorsunuz su an siyasette olup mazbut aile babası gorunenelerde boyle asklar yasıyormu ..hicbirsey gorundugu gibi degil.

27 Nisan 2007 01:10

elbereth @elbereth

kitabın arkasında yazılı bu cümle kitabı elime almama sebep olmuştu:
"birini öptüğünde salıncakta sallanır gibi hissediyorsan aşıksın."
iyi ki de sebep olmuş valla. kitabı bir gecede bitirdiğim düşünülürse....

30 Nisan 2007 20:34

smyrna @smyrna

bir dönemi, aşkı, imkansızlığı, acıyı anlatan çok güzel bir kitap

04 Mayıs 2007 12:17

yeşilmişik @yeşilmişik

bir erkeğin, kadın duygularını bu kadar güzel anlatabilmiş olmasını hayretle hayranlıkla ve büyük bir zevkle okumuş olduğum kitaptır.
kitapta konu bir zamanların en tartışmalı dönemi olan menderes dönemindeki bir aşkı anlatıyor, yasak bir ilişki, yanlış bir evlilik. bir kadının duyguları, yaşantısı, hayranlığı vazgeçmişliği zaman zaman, ama en çok da kendisine duygularına olan güvene sığınmasıdır kitap.
kitaptan alınıtılar için: http://www.geocities.com/solukmavi/kb-bm.html

08 Mayıs 2007 15:50

kürşat başar

Kitap Adı
sen olsaydın yapmazdın biliyorum
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
kış ikindisinin evinde
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
çok güldük, ağlamayalım
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
konuştuğumuz gibi uzaklara
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
aşki bulmanin ve korumanin yollari
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
yaz
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle