don kişot
: 8.8 /10 ( 5 Üye)

simurg @simurg

aslında her insanın bir tobosolu dülsinesi vardır hayatında ne kadar hayali olsa da...

31 Mayıs 2007 22:53

hmmm @hmmm

çok zeki mi yoksa kaçık mı olduğuna karar veremediğim bir adamın maceraları..

01 Haziran 2007 17:18

ukala @ukala

her insanın içinde bir don kişot vardır:)ya da... olmalıdır:)

13 Ağustos 2007 22:42

missing @missing

ferhan şensoyun tavsiyesi üzerine okumuştum.unatamadıklarımdan...insan ,hayatında üç kez don kişot okumalıdır.kahkahanın kolayca dudaklara fırlayıp duyguları harekete geçireceği gençlikte,mantığın hakim olmaya başladığı orta yaşta ve her şeye felsefe açısından bakıldığı ihiyarlıkta...........

26 Eylül 2007 19:29

sercan @sercan

küçükken bir dünya hayal etmiştim.arabistanda cennet gibi vahalar vardı, fransa da eifel, avusturalya deyince sadece kangurular gelirdi aklıma, afrika da ise uçsuz savanlar. don kişot ta çocukluğumun ispanyasıydı..

27 Eylül 2007 17:34

smyrna @smyrna

klasiktir, okunmalı mutlaka

28 Eylül 2007 17:38

smyrna @smyrna

bazı kitaplar vardır mutlaka okunması gereken, bu da onlardan biri, şiir sevin ya da sevmeyin

28 Eylül 2007 17:39

ozenrzc @ozenrzc

dünya edebiyatının ilk romanıdır. ancak bu romanı cervantes'in arabistan'da gittiği bir yolculukta bulduğu ve ispanyolca'ya uyarladığı rivayet edilir.
çeşitli edebiyat kesimlerince eserin müthiş bir ironi barındırdığı ve çok zekice yazılmış bir eser olduğu vurgulansa da bazı görüşlere göre ilk olmasından ötürü başarısızca yazılmış bir romandır.

30 Mayıs 2013 11:51

jasmin_ @jasmin_

bahtsiz yazar inebahti’da

15 eylül 1569’da madrid’de “kız meselesi” yüzünden bir asilzâdeyi yaralayan cervantes hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. cezâsı: sağ eli kesilecek ve 10 yıl sürgünde kalacaktı. cervantes, elini kurtarmak için italya’ya kaçtı. beş parasız olduğu için de orduya katılmaktan başka çâre bulamadı.

1570’te sultan 2. selim kıbrıs’ı fethedince, papa 5. pius, osmanlılara karşı haçlı ittifâkı kurulması çağrısında bulundu. bu çağrıyı sâdece ispanya ve venedik kabul etti. deniz muhârebesi için hazırlanan roma’daki ispanyol birliğine katılanlar arasında cervantes de vardı. 7 ekim 1571’de osmanlı donanmasıyla yapılan inebahtı deniz savaşı’na katılan marquesa adlı kadırgada bulunan cervantes, iki defa göğsünden yaralandı. bir top güllesiyle de sol elini kaybetti. sağ elini kurtarmak için madrid’den kaçan ünlü yazar, sol elini kaptırmıştı inebahtı’da osmanlı toplarına.

hani sadrazamımız sokollu mehmet paşa, 7 mart 1573’de venedik büyükelçisi barbaro’ya : “biz sizden kıbrıs’ı alarak kolunuzu kestik. siz ise donanmamızı yenmekle bizim sakalımızı tıraş ettiniz. kesilen kol yerine gelmez ama tıraş edilen sakal daha gür biter” demişti ya; işte o mağlûbiyet inebahtı savaşında vâkî olmuştu. sadrazamın yaptığı teşbihi ise cervantes bizzat yaşamıştı sol kolunu kaybederek.

sokollu’nun dediği gibi inebahtı’da tıraş edilen osmanlı sakalı, 5 ay sonra uzadı. ve kılıç ali paşa kumandasında 300 parçalık bir donanma şeklinde akdeniz’de, italya açıklarında arz-ı endâm etmeye başladı.

inebahti çolaği

beş yıla yakın akdeniz’de dolanan, dâimâ osmanlı leventleriyle savaşan cervantes, “el manço lepanto” (inebahtı çolağı) lâkabıyla ün yaptı.

navarin’de, tunus’ta ve halkü’l vâdî kalesi’nde (le goulette limanı) savaşmakla kalmadı, müslüman tâcirlere de sataşıp, sâhil köylerini yağmaladı.

nitekim 1575 yılında, “bir başka vazifeye atanması için” napoli vâlisi don juan’dan tavsiye mektubu almayı başardı. ancak ispanya’ya dönerken bindiği ispanyol gemisi, marsilya açıklarında cezayirli türkler tarafından kuşatıldı. ve arnavut asıllı türk denizcisi deli memi tarafından esir alındı. deli memi, inebahtı savaşı’nda 42 parçalık filosunu haçlıların eline geçmekten kurtaran uluç ali reis’in yardımcılarındandı. cervantes’in yeni sâhibi artık uluç ali paşa’ydı.

cezâyir’de 5 yıl esâret hayâtı yaşayan cervantes, kaçmaya kalkınca prangaya vuruldu, tek kollu kürek mahkûmu bir forsa oldu. nihâyet istanbul’a yollandı. işte tam bu sıralarda kaptanıderya kılıç ali paşa, sultan 3. murat’tan destur almış, tophâne’deki câmiini yaptırıyordu.

şimdi bu kadar hikâyeyi niye anlattık? son perde için. işte filmimizin son sahnesi:

duvar işçisi cervantes

tek kollu yazarımız cervantes de tophâne’deki kılıç ali paşa câmi inşâatında duvar işçisi olarak çalıştırıldı. ( mimar sinan’ın emrinde cami inşaatında çalıştırılan esirlerin isimlerinin yazılı olduğu defterler vakıflar arşivinde bulundu ve amelelerin içinde ünlü yazar cervantes’in de ismine rastlandı ) câmi 1580 de tamamlandı ve cervantes, beş senelik esâret hayâtından sonra nihâyet memleketine dönebildi. ihtimâl, iyi çalışması karşılığında hürriyeti vaad edilmiş olacak ki, câmi tamamlanınca cervantes de hürriyetine kavuştu. ( ya da çok inandırıcı olmayan bir rivâyete göre dostlarının ödediği kurtuluş fidyesiyle )

29 Ağustos 2013 22:25

Jason Macandale @Jason Macandale

yalan yok, 1088 sayfa kasamadım, kısaltılmış versiyonunu okudum. aslında daha önce başka kısa bir versiyonunu da okumuştum ama kitaplıktan bu çıkınca okumadan edemedim.

hepimiz yel değirmenleri ile olan savaşını hatırlasak da, don kişot'un aslında çok daha fazla maceralı bir hayatı var. hayaletler, büyücüler, sahte büyücüler ve daha pek çok. bende ki edisyona göre evden üç kez kaçıyor. en sonuncu da onu evine döndürmek için bir oyun oynayan arkadaşları bir yıl silahını bırakmaya ve evine dönmeye ikna ediyorlar.

genel olarak hafif, esprili bir anlatımı var. bir ada sahibi olmak için don kişot'un peşinden giden sancho panza en az efendisi kadar çılgın. tamamını okumaya üşenseniz de en az bu kadarlık bir kısa versiyonu muhakkak okunmalı...

14 Haziran 2015 22:32

miguel de cervantes saavedra

Maalesef henüz miguel de cervantes saavedra ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle