hayatın anlamı
: - /10 ( Üye)

mesgin @mesgin

Hayatımız öncelikle bakır bozukluklarla yapılmış bir ödemeye benzer; bizim bu ödemeye karşı bir alındı makbuzu vermemiz gerekir; bakır bozukluklar günler, alındı makbuzu ölümdür.

Zamanın bizi telaş içerisinde biteviye koşturup durması, bize asla nefes alma imkânı sunmaması, elinde kamçıyla buyurgan bir işveren gibi hepimizin tepesinde beklemesi ile hayatımızın bir azap ve işkenceye dönmesi arasında en küçük bir bağ kurma imkânı yoktur. Zaman yalnızca can sıkıntısının cenderesi içinde kıvrananların başına bela kesilmez ve onları sıkboğaz etmez.

Varsayalım insan soyu kaldırılıp her şeyin kendiliğinden gelişip olgunlaştığı, sütlerin balların yerden kaynadığı, yiyeceklerin dallarından koparılmayı beklediği, herkesin gönlünden geçirdiğini hiç vakit kaybetmeksizin önünde bulduğu ve elde etmekte hiç güçlükle karşılaşmadığı Utopia ülkesine götürüldü; o zaman ne yapardı bu insanlar? Ya can sıkıntısından ölürlerdi, ya kendilerini asarlardı ya da olmadı birbirlerine düşerler, kavga dövüş birbirlerini boğup öldürürlerdi.
-Schopenhauer-
(Tanıtım Bülteninden)

23 Mart 2017 13:21

arthur schopenhauer

Kitap Adı
aşkın metafiziği
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
okumak yazmak ve yaşamak üzerine
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
isteme ve temsil olarak dünya
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
insan doğası üzerine
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle