zamansız
: 10.0 /10 ( 1 Üye)

kayaulusay @kayaulusay

Hayata gelmek başka şeydir, o hayatı atandığınız rolleri oynayarak sürdürmek bambaşka şey. Bazen hayattaki edimlerimizin değişik oyuncular tarafından canlandırıldığı sanısına kapıldığımız olmaz mı? Hatta daha da kötüsü, bizim değişik karakterleri canlandıran bir oyuncu olduğumuzun farkına varmamızdır. Öyleyse zaman kavramının arada
sırada kaymalara uğramasına da şaşmamak gerekir. Kaya Ulusay, Zamansız’da günü tariflediğimiz karmaşanın içinde kısılıp kalmış bir insanı anlatıyor.

Bitmek üzere olan sigarasını tazelemek için paketi cebinden çıkarttı. Gün boyu ardı ardına yaktığı sigaralar boğazını paralamıştı. Hissettiği acıya inat, paketten çıkarttığı sigarayı dudaklarının arasına yerleştirdi. Şu garip dünyada ölmek için ne kadar çok seçenek vardı! Yaşamak içinse sınırlar belliydi. Düşünceleri beynine, ağzındaki sigaranın dumanının ciğerlerine yayılışından daha hızlı nüfuz ederken, ‘Yaşadıkları hayatın aslında hiçbir nabız belirtisi göstermeden sürüp gittiğini farkettiklerinde her şey çok geç olacak,’ diye düşündü; ‘Sistemin içinde, sisteme karşı ama sistemden kopamayan bir zavallıyım ben.’ Yanlışı gören ama haykıramayan bir korkaktı belki de.

06 Nisan 2018 17:57

zurnanın son deliği @zurnanın son deliği

1- Kitabın kahramanı Barbaros'un uyanmasından işe gidişine kadar geçen olayları 40 sayfada anlatması ilk olarak bana bu yazar ne yapmak istiyor acaba sabrımızı mı deniyor dedirtti. Ayağa kalktı, adımını attı, sonra durdu ehhh işte derken ...

Okudukça kitabın tamamının neredeyse 1-2 günlük olayları anlattığını fark edene kadar kitaba tutunmakta zorlandım doğrusu. Son oturuşumda kitabın sonunu bitirmeden bırakamadım.

2- Sayfalar ilerledikçe neler olacak, neden böyle gibi merak duygusunu kontrollü bir şekilde kitabın sonuna kadar taşıtıyor.

3- Sigara kitabın en önemli ögelerinden biri. Klasikleşmiş bir çok romanda yazarların belirli objeleri kurgularının bir yerlerine oturtması gibi genç yazar da sigarayı belki de bilerek kahramanın ruhsal yolculuğunda önemli bir noktaya koyuyor diye düşünüyorum.

4- En yakın zamanda psikiyatrist arkadaşlarıma kahramanın durumunu bilimsel olarak analiz ettirmek istiyorum.

5- Filmi çekilse 50 first dates filmi kadar romantik olmasa da etkisi ve hikayesi bakımından benzer etkiler uyandırabilir.

6- Kahramanın bütün ruhsal bunalımları, sigara ve alkol bağımlılığı, Elif'ler arasında gel gitleri, resimlerin ve hayallerin gerçeklerle karışması arasında zaman zaman bize rutinimizi sorgulatması romanı güçlü kılıyor.

7- Yazım tarzıyla kendi kitlesini oluşturabilecek bir yazar Kaya Ulusay. Tarzı bana biraz Batuhan Dedde'yi anımsattı.

8- Otobüs ve çocuk-köpek sahnesi filmi çekilse en iyi sahnelerinden biri olur

9-  Herkesin bir Elif'i vardır.

10- Kitaba verilebilecek en iyi adı seçtiğini düşünüyorum. Tüm romanı tek kelimeyle ifade edebilecek daha iyi bir kelime olamazdı.

11- Sözün özü keyifli bir okuma isteyenler için tavsiyemdir. Etkisi kolay atlatılmayacak bir yaşam portresi içerir, dikkatli olunuz.

13 Nisan 2018 16:20

kaya ulusay

Maalesef henüz kaya ulusay ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle