jane eyre
: 8.8 /10 ( 6 Üye)

deep_not @deep_not

ilk feminist kitap olarak kabul gorur.bilemeyiz belki daha once yazılmıstır ya bu kadar unlu olmamıstır yada zamanla yitip gitmistir.ingilterede genc bir kızımız murrebiye olarak bir eve gelir.sonrası turk dizileri kıvamında ilerler.ingiliz edebiyatı okuyayım birazda romantik olsun diye dileyenler okuyabilir.okurken sıkıcı degildir de artık bu konular bizi kesmemektedir.

19 Mayıs 2007 23:25

Trinity @Trinity

charlotte bronte bu kitabı yazarken kendi hayatından da esinlenmiş aslında..
jane anasız babasız zavallı bir cocuktur, kendisinden nefret eden yengesiyle yaşamak zorundadır. derken okula gönderilir ve çok başarılı bir öğrenci olur, sonra da bir işe başvurur ve bir eve mürebbiye olarak girer. sonra imkansız bir aşk başlar..
klasik sevenler okumaktan pişman olmaz..

klasik sevmiyorum.. sevemiyorum, daralıyorum..

19 Mayıs 2007 23:40

enkelados @enkelados

evet bu kitap tam bir klasik. bir çok defa sinema filmi ve dizisi çekilmiştir. kesinlikle sıkıcı bir kitap değil. bir çok ilki içinde barındırıyor. gerçi okurken rochester'ın bencilliğine çok kızıyorsunuz ama hak vermeden de edemiyorsunuz.

21 Mayıs 2007 11:31

mor ada @mor ada

bilmiyorum benim hoşuma gitmemişti açıkçası.kitabı okurken insan kendini pembe dizi seyrediyormuş gibi hissediyor.yalnız kitabın son cümlesi hala aklımda '...mutlu milletler gibiyiz,geçmişle ilgilenmiyoruz'diye bitiyordu.

31 Mayıs 2007 22:59

Melek @Melek

okurken pişmanlık duyduğum bir kitap,çok güzel olduğunu söyledikleri için okumaya başladım bitti ama bende bittim.sıkıcı bir aşk.

21 Haziran 2007 14:58

ukala @ukala

ortaokuldayken okumuştum...güzel diye hatırlıyorum ama... yorumları okuyunca...kötü müydü?yok ya güzeldi!(ortaokul düşünceleriyle yazıyorum!)

17 Ağustos 2007 01:18

oracle @oracle

yetim ve öksüz bir kız olan jane'in acıklı çocukluğunu, büyüyüp mürebbiye olarak çalıştığı evin beyine aşık olmasını ve yaşanan esrarengiz olayları anlatır. bir solukta okuduğum ve çok sevdiğim roman.

19 Ağustos 2007 18:47

teargas @teargas

kitabın ingilizcesini okumuştum türkçe çevirisi nasıldır bilmem ama gerçekten keyifle okuduğumu hatırlıyorum.jane in olumsuz şartlarına değinilmiş genel olarak anacak jane e tüm bu olumsuzluklarına rağmen hayrandım ben:)

25 Mart 2008 20:25

oslew_88 @oslew_88

jane yengesinin yanında sığıntı oalrak hayata başlayan kimsesiz bir çocuktur;yengesi onu hiç sevmez sonunda da yatılı okula verir.okulun kötü şartları jane'e o evden kurtulduğu için çok iyi gelir.yıllar geçer ;jane bağımsızlığını kazanmış artık öğretmen olmuştur.asıl hikaye burada başlar.akıcı bir dille yazılmış güzel bir kitaptı konusu çok değişik gelmedi ama yine de çok keyifle okudum bide jane'in o gereksiz gururları olmasaydı eminim daha da severdim.

19 Mart 2010 18:19

charlotte bronte

Kitap Adı
geçmişin gölgesinde villette
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
profesör
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle