dune'un çocukları
: - /10 ( Üye)

doctod @doctod

muhteşem dune serisinin 3. kitabı.frank herbert kitabında ortadoğu kültürünü yabancı bir dünya ve zamana ustalıkla yansıtmış,müslümanlığa ilişkin pek çok ayrıntıyı bulmak mümkün.hatta bu kitabında doğrudan kuran'dan bir ayet bile var:
"biz onların boyunlarına halkalar geçirdik,çenelere kadar dayanan halkalar yüzünden kafaları kalkıktır.önlerine bir set ve arkalarından bir set çektik de onları kapattık, artık görmezler"yasin 8-9.
bu ayet eski fremen dinine ait bir söz olarak kitapta şöyle geçer:
"biz onların boyunlarına halkalar geçirdik.o halkalar çenelere kadar dayanmaktadır.bu yüzden kafaları yukarı kalkıktır,bir set çektik de onları kapattık,artık göremezler".

22 Mayıs 2007 17:17

dirac @dirac

6 ciltlik bir seri ve oğlu tarafından yazılmış ve hikayenin başlangıcını anlatan 3 ciltlik bir seri daha var. tek kelimeyle muhteşem bir kitap serisidir. bugünden onbinlerce yıl sonraki uzak bir gelecekte bugünkü kültürlerin ve dinlerin nasıl olabileceğini, bugün hayatımızda fazla hissetmediğimiz ama hissedeceğimiz susuz bir yaşamın nasıl olabileceğini teknik detaylarına kadar inceleyerek okuyucuyu kesinlikle sıkmadan anlatıyor. seri ilerledikçe yaptığı siyasi ve toplumsal tahliller, insan doğasını ve davranışlarını güzel bir bilimkurgu örgüsü içerisinde anlatması tek kelimeyle şahane. bilimkurgu türünü seviyorsanız mutlaka okuyun ama tek kitapla kalmayın.

29 Haziran 2010 12:04

frank herbert

Kitap Adı
çöl gezegeni dune
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle