fahrenheit 451
: 6.9 /10 ( 7 Üye)

doctod @doctod

kitapların yakıldığı, bir şeyin nasıl değil neden yapıldığını merak edenlerin tehlikeli sayıldığı bir dünyada geçer.itfaiyecilerin görevi çıkan yangınları söndürmek değil, kitapları yakmaktır.fahrenhait 451 ise kitapların yandığı derecedir.sansüre karşı bir başyapıt.

24 Mayıs 2007 17:27

enkelados @enkelados

bir bilimkurgu başyapıtı. kitapların yakılması karşışında tek yol onları ezberlemek....

28 Mayıs 2007 12:06

Blitz @Blitz

sorun tercümede miydi bilemiyorum ama eğer çarpıcı dystopian konusu bir kenara bırakılırsa çok da etkileyici denemez. ufak ve ince bir kitap olmasına rağmen okuduğum +500 sayfalık birçok kitaptan daha fazla zorlayıcı geldi, bunun sebebi de romanın derin veya ağır olması değil kötü bir dille yazılmış olması bence. özellikle bilimkurgu severler arasında kült olmayı başarmış olsa da bundan önce aldous huxley'nin cesur yeni dünya'sı, george orwell'in 1984'ü ve william golding'in sineklerin tanrısı adlı eserlerini okumanızı önderirim. bunları okuduysanız da zaten fahrenheit 451 pek de etkileyici gelmeyecektir. önsözünde anlattığı kadarıyla bradbury aslında fahrenheit 451'i hikaye olarak yazmış ancak daha sonra yayıncının isteğiyle uzatmış ve romana çevirmiş. keşke uzatmasaymış, yazarın diğer birçok hikayesi gibi 15-20 sayfalık zevkli bir hikaye okumuş olurduk...

04 Haziran 2007 23:57

zmanap @zmanap

konusu itibariyle oldukça heyecan uyandırıcı, ancak konunun işlenişi vasat. filmi çok daha etkileyiciydi. gereksiz detaylarla uğraşmaktansa kitapların yakıldığı bir dünyayı daha derinlemesine irdelemiş olsaydı yazar, daha fazla tat verirdi. biraz aceleye getirilmiş, acilen baskıya yetiştirilmiş gibi bir his uyandırıyor. yine de çok haksızlık etmeyeyim, kitap yakan itfaiyeciler ve kitapları kelime kelime ezberleyen kitapseverler, güzel kurgulanmış.

09 Mayıs 2010 01:04

aylak adam @aylak adam

bu kitabın ardından g.orwell'ın 1984'ü okunursa pek bir şahane oluyor. itfaiyecinin kızla konuştuğu bölümler oldukça etkileyici. filmi de var üstelik.

08 Ağustos 2010 02:49

deep_not @deep_not

ilk basımı 1953 yazıyor kapakta. 60 yaşında bir kitap yazarı 2012 yılında vefat etmiş. hayalgücünde öngördüğü bazı şeylerin gerceklesmiş olmasından üzüntü duymuşmudur bilemiyorum. uzak gelecek olarak yazılan şeylerin bir kısmı 60 yılda gercek olmuş. evlerin duvarlarının televizyon olması, televizyonlarda boş beleş yarısma programlarında sorulan basit soruları bilen insanların kendini zeki sanması, üniversite eğitimi alanların geçmişteki anaokulu seviyesinde olması, aynı evi paylasan insanların birbirine yabancı olması, insanların niçin diye sormasına mani olunması gibi. hatta kadınların secimlerde uzun boylu ismi daha iyi olan adaya oy vermelerini bile ekleyebiliriz. bu düzeni kurmakta kitapsız bir dunyadan geciyor. kitap olduğu ihbarı yapılan evler sahipleriyle yakılıyor. şiirler tehlikeli cünkü duyguları uyandırıyor.ben beğendim. kurgu daha iyi olabilirdi ama belki daha uzun olsa sıkıcı olabilirdi.

13 Ağustos 2014 18:04

kustuyu @kustuyu

Tıpkı 1984'te olduğu gibi insanların kontrol altında tutulmaya çalışıldığı bir distopyada geçer. 1984'ün hissettirdiklerine benzer hisler yaşatsa da onun kadar başarılı bir anlatımı ve kurgusu yoktur. Yine de merak uyandıran, akıcı bir kitap. Sonunda ne olursa olsun insana umudunu kaybetmemesini hatırlatır.

30 Ocak 2017 14:16

ray bradbury

Kitap Adı
mars yıllıkları
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
deliler mezarlığı
Yayınlanma Tarihi
1992
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
uğursuz bir şey geliyor bu yana
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle