mezarlarınıza tüküreceğim
: 6.5 /10 ( 4 Üye)

cmckr @cmckr

kardeşleri gibi zenci olmayan ( ki kendisi melezdir ) lee'nin beyazlar tarafından yakılarak öldürülen küçük kardeşinin intikamını almak için emin adımlarla ilerleyişi anlatılır.geçmişte gördükleri aşağılanmalar da onu tetikler.

''beyaz adam'ın ayak seslerini işitir işitmez kardeşlerimizin dehşet içinde,böcekler gibi,kaçacak delik aramalarına
yol açar; ama biliyorum, 'beyaz adam'ın derisine sahip olmakla onu ele geçirmek kolaylaşır.çünkü benzerlerleriyle çenesi açılır ve kendine ihanet eder."

bu mantıkla yola çıkan lee beyazları etkisi altına almasında çekiciliği,cinselliği ön planda tutuşu ve güzel gitar çalıyor olması olabilir.zira karşısındaki kadınları etkileyip etkilemediğini böyle anlamaktadır.cinselliği önce sunup hemen ardından geri çekerek tepkilerini ölçer.

kitaptaki diyaloglarda yer yer beyazların sahiplendiği kültürlerin aslında onlara ait olmadığını vurgular.örneğin asıl büyük müzisyenlerin gerçekte zenciler olduğunu vurgular.

intikam için elinin altında daha kolay lokmalar varken jean ve lou askith kardeşleri seçmiştir.bunda onlara duyduğu aşırı cinsel istek ve ailesinin haiti'de zenciler üzerindeki baskıları etkili olmuştur.

lou öldükten sonra bileklerinde derin morluklar olduğunu söyleyen yazar,lee'nin ölümünden sonra da bunu tekrarlar.bu da belki yazarın eşitlik vurgusu olabilir.ayrıca sonunda da eşit duruma gelmişlerdir.lee ve kardeşine karşılık,jean ve lou.

kitabı önce vernon sullivan takma adıyla çıkaran boris vian'ın başı birçok kez yasaklarla derde girmiştir.ve bu kitap 1959 yılında sinemaya aktarılmıştır.yazar boris vian filmin galasında kalp durmasından dolayı ölmüştür.

28 Mayıs 2007 13:03

AdaPeri @AdaPeri

boris ivan ilginç bir yazar. cmckr kitabın harika özetlemiş. yazar anlatım esnasında cinselliği ve bazı sapkınlıkları en ön planda tutmuş. zaman zaman bu yazım tarzından rahatsızlık duyabiliyorsunuz.

21 Aralık 2007 16:07

cikin @cikin

gündelik yaşamın sıkıcı monotonluğundan çıkmak isterseniz bu kitabı şiddetle tavsiye ederim. kitap bittiğinde sağlam bir şamar yemişe döneceksiniz baştan uyarayım.

04 Ekim 2014 15:04

boris vian

Kitap Adı
günlerin köpüğü
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
pekin'de sonbahar
Yayınlanma Tarihi
1990
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
kırmızı ot
Yayınlanma Tarihi
1994
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
ve bütün çirkinler öldürülecek
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle