beyaz zambaklar ülkesinde
: 9.0 /10 ( 9 Üye)

alice @alice

yazarın finlandiya'yı ve bataklıklar üzerine kurulmuş bir ülkenin akıl almaz yükselişini anlattığı, finlandiya'da geçirdiği zamanlarda bu yükselişe dair gördüklerini aktardığı bir kitap.
yazarın türk ve islam kültürünü iyi tanıdığına dair cümleler bulmak mümkün.
ülkelerin, devletlerin durumlarını anlatırken örnekler kullanması ve insan hayatıyla özdeşleştirmeye çalışması da kitaba başarılı bir anlatım kazandırmış.
ayrıca devletin, ülkenin gelişmesi ve büyümesi görevinin sadece devlet adamlarında olmadığını halkın da bu bilinçte olması gerektiğini ısrarla vurgulamıştır.

01 Haziran 2007 09:40

kitap kuzusu @kitap kuzusu

kısmen de olsa finlandiya'nın atatürk'lerini anlatan kitaptır ve ayrıca atatürk'ün lise öğrencilere okutturulması gerektiğini söylediği kitaptır.

15 Eylül 2012 16:13

Adıge @Adıge

kitap zamanında kuran dan sonra en çok satan kitapmış. ben vatanseverim diyen herkesin okuması gerekli.. pişman olmayacaksınız.

20 Eylül 2012 15:23

onurycdg @onurycdg

Fin halkının modern Finlandıya'yı nasıl yarattığının anlatıldığı muzazzam eser , halklara ve milletlere örnek teşkil etmesi bakımından emsal niteli taşıyor. Bir avuç aydını ve aydınların peşinden giden halk kitleleriyle birlikte finlandiyanın ekonomik , politik ve manevi hayatını düzene sokmasını ve bataklıklar ülkesini nasıl zambaklar ülkesi yaptığını anlatıyor.
snelman'ın manifesto niteliği taşıyan konuşmaları ile memurları , çiftçileri ,askerleri , köylüleri ,din adamlarını ,soyluları ve akademisyenleri ile top yekün bir aydınlama hareketi baslatması vatan sevdalısı aydın insanların önemini gösteriyor. fin halkının ise bu aydınlara olan güveni ve ülkelerini yükseltmeye çalışması , daha iyi yaşam koşulları istemesi ve bunun için mücadele etmesi hayranlık uyandırıcı. eğitime olan inaçları , maddi sıkıntılara rağmen eğitime yatırım yaparak bilinçli ve bilgili nesiller üreten finlandıya tüm milletlere örnek olmalı.Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürkte bu yeniden doğuştan çok etkilenerek kitabın askeri okullarda gösterilmesini istemiş ve gençlerin uyanmasını arzulamıştır.Bu arzusu o dönemlerde belli oranda gerçekleşse de yaşadığımız dönemde gençlerin milli duygulardan ne kadar uzak olduğunu görüyoruz malesef. beyaz zambaklar ülkesi finlandıya her bireyin önemli olduğunu bizlere gösteriyor. milli birlik ve beraberlik için bu kitap kesinlikle okunmalı ve okutulmalı.

25 Nisan 2018 00:45

ahuş @ahuş


Atatürk'ün okunmasını tavsiye ettiği ünlü kitap. Finlandiya'nın nasıl yoktan var olduğunu anlatan bir kitap. Aynı zamanda ülkemizin nasıl ve neden yok edilmeye çalışıldığını da anlıyorsunuz. :(

11 Aralık 2020 13:09

grigoriy petrov

Kitap Adı
ideal öğretmen
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle