binbir gece masalları
: 7.4 /10 ( 5 Üye)

enkelados @enkelados

herkesin bildiği ve en azından bir kaç hikayesini ( sinbad, alattinin sihirli lambası vs... ) duyduğu, bence dünyadaki ilk fantastik roman serisi. birbirinden bağımsız hikayelerden oluşur. bazen hikayeler birbirine benzese de genelde eğlendirici hikayeler bütünüdür. olağanüstü öğeler, cinler, periler, ejderhalar, bilinmeyen ülkeler hepsi fantastik kurgunun temel taşlarını bu hikayelerde görebiliriz. geçtiği dönem gözönüne alınırsa açık bir cinsellik taşır. okuyacaksınız afa yayınları tarafından 16 cilt olarak, yapı kradi yayınları tarafından da 8 cilt ve ciltli olarak 2 cilt olarak yayınlanan tam baskılarını tercih edin.

04 Haziran 2007 15:42

doctod @doctod

öldürülmemek için her gece anlattığı masallarla kocasının dikkatini dağıtan şehrazat tarihin belki de ilk feministidir.okurken farkettim ki bazı masallar fazlasıyla tanıdık.anlatılan fıkralardan bazılarını internet sitelerinden hatırlıyorum.ya da ikinci ciltte bir cesetten kurtulmaya çalışan insanlarla ilgili masal bana hitchcock'un harry'nin derdi isimli filmini anımsattı.günümüz kültürüne hiç beklemediğim kadar yansımalarını gördüm.
"o kadar ilginç bir hikaye ki şeyhim; iğneyle gözün iç kapağına yazılsa yine de okunur"

04 Haziran 2007 16:08

AdaPeri @AdaPeri

şehrazat ve öldürülmemek için anlatılan masallar. ben sadece 1 cilt okuyabildim. okumam gereken 1 cilt var... elimdeki alim şerif onaran çevirisi ve yapı kredi yayınları. bence okunmalı, fantastik kurgu sevenler için...bana italyanların decomeron'unu hatırlattı.

13 Aralık 2007 10:04

anonim

Kitap Adı
bir genç kızın uyuşturucu günlüğü
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
dede korkut hikayeleri
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
1001 gece masalları
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle