atatürk ve tibbiyeliler
: - /10 ( Üye)

burdur @burdur

atatürk ve tibbiyeliler
prof. dr. metin ozata'nin yazdigi ''ataturk ve tibbiyeliler'' kitabi umay yayinlarindan cikti. bu kitapta atatürk'un omru boyunca arkadaslik yaptigi, gorev verdigi tibbiyelilerin gercek hikayesini bulacaksiniz. canakkale ve istiklal savasina katilan tibbiyeliler ile kuvayi milliyeci tibbiyeliler de bu kitapta ilk kez anlatildi. kitabi kitapcilardan veya umay yayinevinden (www.umayyayinlari.com) (tel: 0 232 422 31 14 , fax: 0 232 464 41 37, e-mail: umayyayinlari@yahoo.com) temin edebilirsiniz.

kitap hakkinda bilgi:
mustafa kemal’in genç subaylik döneminden ölümüne kadar arkadaslik yaptigi, birlikte çalistigi, görev verdigi veya çesitli nedenlerle karsilastigi tibbiyelilerle, vatanin kurtulusu için çesitli cephelerde kahramanca görev yapan hekimlerimiz vardir. bu tibbiyeliler hem atatürk’ün saglik sorunlarini gidermeye çalismis hem de ülkenin bagimsizligi için mücadele etmislerdir. cumhuriyet döneminde ise türk devrim’inin gerçeklestirilmesinde ve özellikle tarih ve dil çalişmalari alaninda atatürk’ün yaninda görev yapmis tibbiyeliler vardir.
57 yillik ömrünün 12 yilini cephelerde savasarak geçiren mustafa kemal’in streslerle dolu yasaminda hastaliklar yakasini hiç birakmamis, ancak o bunlara hiç aldiris etmeden ülkesini bagimsizliga kavusturmustur. ülkeye adanan bu yasam süresince atatürk’ün 16 yasinda yakalandigi ve uzun süre o’nu rahat birakmayan sitma hastaligi ve arkasindan böbrek rahatsizligi olmus daha sonra da kalp krizleri geçirmis ve sonunda siroz hastaligina yakalanmisti. bu kitapta insan atatürk’ün yürekleri titreten yasam mücadelesini simdiye kadar yazilmamis bir açidan vermeye çalistim hem atatürk’ün bugüne kadar pek az deginilen düsünür yanina hem de doktorlarla olan iliskilerine vurgu yaptim.
meslegi icabi insan sagligiyla ugrasan ve onlari ölümden kurtarmaya çalisan tibbiyeliler, vatan isgale ugayinca müdafaa-i hukuk teskilatlarinda baskan veya üye olmus, gizli görevle silah temin etmis, hatta müfrezeler kurarak kuvayi milliye emrinde savasmistir. bazi tibbiyeliler, mustafa kemal’in emri üzerine, meclis’te görev yapmak için hemen ankara’ya kosmus, bazilari da istanbul’dan anadolu’ya kaçarak kurtulus savasi’na katilmistir.
tibbiye, vatan isgale ugrayinca ulusal direnisin en güzel örneklerini vermis ve isgale karsi istanbul’da yapilan mitinglerin öncüsü olmustur. kurulusundan itibaren bilim ve teknolojinin ülkemize yerlesmesinde büyük katkilari olan tibbiye, bagrindan çikan vatansever ögrenci ve hekimler sayesinde isgal yillarinda bagimsizlik atesinin alevlendigi bir ocak olmustur.
osmanli döneminden itibaren ülkemize her yeniligin girisi türk silahli kuvvetleri ve tibbiye sayesinde oldu ve halen de bu iki güzide kurumumuz çagdas anlamda bati ile boy ölçüsecek özelliklerini devam ettirmektedir. mustafa kemal atatürk, 1922 yilinda bir gece sabah saat üçe kadar halide edip ve dr. adnan adivar’la türkiye’nin gelecek günlerdeki modernlesmesini konusurlarken dr. adnan adivar’a söyle der:
‘’- adnan, sen tibbiye ile ordunun en önce garplilasmasindan dolayi ilerledigini söylerdin. biz simdi bütün memleketi garplilastiracagiz.’’

refet pasa da tibbiyelilerin mücadelesini takdir ettiginden istanbul’un kurtulusunda tibbiye’ye gelerek öğrencilere söyle seslenmistir :
‘’böyle bir fakülteye sahip olmak yalniz bu milletin tekeli altindadir. nasil ki yeryüzünün en yüce milleti türk ise yeryüzünün en cesur gençleri de sizlersiniz. gipta ile söylüyorum, ben sizin cesaretiniz önünde egilmek istiyorum.
tibbiyeliler uzun senelerden beri pek çok seyler için öldü. bu milletin tüm halkinin cani sürüklenirken tek isyan sesi bu ocaktan yükselmistir’’

15 Haziran 2007 14:07

burdur @burdur

ataturk ve tıbbiyeliler ozgun bir calisma.

15 Haziran 2007 14:09

Şah @Şah

kitabı okuyacağım listesine almıştım lakin bulamadım kitapçılarda.. bu konuda e mail de attım yayınevine bana bir kaç adres vermiş ama vakit bulup gidemedim

19 Ağustos 2013 20:35

metin özata

Kitap Adı
gi diyeti
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle