korkuyu beklerken
: 7.5 /10 ( 6 Üye)

eflatun @eflatun

oğuz atay'ın hikayelerin toplandığı kitabıdır."ne evet ne hayır" "beyaz mantolu adam" ve "demiryolu hikayecileri" en güzel olanlarıdır. benim en sevdiğim hikayesi demiryolu hikayecileri idi. o yüzden hikayenin sonundan altıntı yapmak istiyorum...

".....korkuyorum, çünkü buradan gitmek istiyorum. bakkal daha veresiyeyi
kesmedi. fakat bu durum artık bir süre daha bile süremez. bakkaldan utandığım için soramadım, bir zamanlar -bir süre önce- aynı çekingenlik yüzünden kundura tamircisine de soramamıştım: bir mektup yazmak istiyordum ,ama adres bilmiyordum. yani hiçbir adres bilmiyordum. bana inanmazlardı, bunun için utanıyordum. bana herhangi bir adres söyler misiniz? diyemezdim. oysa herhangi bir adres yeterliydi benim için. bir zorluk daha vardı o zamanlar. şimdi de var -yani bir süre geçtiği halde- kendi adresimi de bu mektupta yazmak sorunu beni düşündürüyor. bu hikayemi , ekspres ya da posta treni artık -belki de sadece belirli bir süre için- geçmediği halde, bir yolunu bularak okuyucularıma -artık müşterim kalmadı- iletebilsem bile, nerede bulunduğumu nasıl anlatacağım? bu sorun da beni düşündürüyor. ama gene de ona yazmak, hep onun için yazmak, ona durmadan anlatmak, nerde olduğumu bildirmek istiyorum.
ben buradayım sevgili okuyucum, sen neredesin acaba? "

19 Temmuz 2007 16:50

salazar @salazar

beyaz mantolu adam ve babama mektup hikayeleri muhtesem.

19 Kasım 2007 21:17

AdaPeri @AdaPeri

beyaz mantolu adam gerçekten bir harika.

20 Kasım 2007 10:51

mss @mss

babama mektup oldukca guzel

20 Kasım 2007 11:38

Freyja @Freyja

diğerleri de oldukça güzel fakat bekleyişin insanı yavaş yavaş ne duruma getirdiğini gözlerimizin önüne seren "korkuyu beklerken" bu kitapta en çok beğendiğim hikayedir. bir tesadüf eseri olarak bu kitabı kafka'nın dava'sından hemen sonra okumuştum. o yüzden aradaki benzerlikleri görmek hafiften tebessüm ettirdi bana. bu hikayenin bana göre kilit cümlesini yazmak istedim:

"korkuyorsan, neden bu kadar uzakta yaşıyorsun şehirden? neden üç evli sokağın en ucundaki evde oturuyorsun? son kaldırım taşından bile elli beş adım ötede ne işin var?"

son olarak; bu kitabın türk edebiyatındaki en iyi 10 eser listesine kafadan girebileceğini söylersem sanırım doğru bir tespitte bulunmuş olurum.

26 Haziran 2013 22:24

oğuz atay

Kitap Adı
tutunamayanlar
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
bir bilim adamının romanı
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
oyunlarla yaşayanlar
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
tehlikeli oyunlar
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
eylembilim
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
günlük
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle