graziella
: - /10 ( Üye)

eflatun @eflatun

"şimdi hor gör beni,alay et,ayaklarında ez.paçavraların içinde kraliçe olduğunu sanan bir deliymişim gibi dalga geç benimle istersen.beni herkesin ağzına sakız et.evet onlara da şunu söyleyeceğim, evet,onu seviyorum.siz de benim yerimde olsanız, aynı şeyi yapar ya ölürdünüz ya onu severdiniz..."

procidalı yaşlı balıkçının kızı graziella ile zengin fransız gencinin aşkının romanı...

19 Temmuz 2007 22:08

güzedüşen @güzedüşen

bizde ahmet haşim gibi cumhuriyet devri şairlerini etkilemiş lamartine'nin; yoğun bir duygusallıkla yaşanmış bir olaydan yola çıkarak kaleme aldığı romanı. bir arkadaşıyla birlikte fransa'dan italya'ya geziye çıkan genç bir adamın yaşadığı aşk anlatılıyor. kitabın ilk 40 sayfalık bölümünde italyan ve fransız mimarisi vb. özelliklerine ilişkin anektotlar var. geri kalan bölümde de yağmurlu bir günde yaşlı bir denizcinin teknesine sığınmalarıyla, iki genç adamın karşılarına dikilen yepyeni ve gel-gitli bir olay örgüsü konu edilmiş.

tesadüfen buldukları teknenin sahibi yaşlı adam, bu iki genç adamı evine davet eder. 6 çocuk ve iki ihtiyardan oluşan ev ahalisi hayli yoksul durumdadır. fakat genç adam, kardeşlerin en büyüğü olan, okuma-yazma bilmeyen graziella adında esmer bir kıza aşık olur ve peşi sıra gelişen hüzün dolu olaylar okuyucunun yakasını bırakmaz. genç werther'in acıları'ndaki werther karakterinden de bahsedilen kitap fransız romantizminin önemli örnekleri arasında sayılabilir. ayrıca genç wertherin acıları ve sabahattin ali'nin kürk mantolu madonna kitabıyla bu kitap arasında garip bir şekilde 3lü bağlantı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. diğer sözlüklerde kısa bir araştırma yaparsanız, bu fikrimin öznel olmadığını anlarsınız. sanki kimi melankolik kitaplar arasında gizli bir bağ varmış gibi geliyor bana. kürk mantolu madonna'ya ekşi sözlük'te yaptığım yorumdan sonra bir yazardan, bu kitapla ilintili olduğu düşüncesiyle alexander dumas'dan "kamelyalı kadın"ı okumam önerildi. fakat ben 3 lü'nün arasına bu kitabı sokamayacağım.

melankolinin doruklarında gezinmek isteyenlerin mutlaka edinmesi gereken bu kitabı sabaha karşı günün ilk ışıklarında bitirirseniz, göz yaşlarınıza engel olamayacağınızın garantisini de veremem...

05 Nisan 2009 02:30

alphonse de lamartine

Maalesef henüz alphonse de lamartine ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle