koku
: 8.3 /10 ( 29 Üye)

Sylvia Woolf @Sylvia Woolf

mutlaka okunması gereken kitaplar sınıfından olan roman.

okuyan herkesi derinden etkileyen, kokunun önemi hakkında zihnin sınırlarını zorlayan, finaliyle insanı dehşetten donduran, hayranlık uyandıracak bir zeka ürünü.

26 Nisan 2007 17:25

siya @siya

suskind'in betimlemelerinin harika olduğu sarsıcı kitap.

koku duyusunun ne kadar önemli olduğunu düşünüyordunuz? verdiğiniz önem bu kitaptan sonra büyük ölçüde değişecek.

26 Nisan 2007 17:33

osman @osman

kurgusu ve hikayenin gidişi ile insanı içine alan etkileyici ve düşündürücü güzel kitap

28 Nisan 2007 19:34

dandelion @dandelion

kokuların betimlemesi tamamiyle harika. kitabı okurken kokuyu alıyorsunuz sanki. kitabı okuduktan sonra burun deliklerini genişletip etrafı koklayanlara da tanık oldum :)

28 Nisan 2007 20:38

coolserkan @coolserkan

kitaptaki kokuyu hissederek okudum ama film için aynı şey geçerli değil.

29 Nisan 2007 22:14

zelyot @zelyot

kokunun katili. kurbanlarını öldürme yöntemi ve elde ettiği kokular çılgınca..gerilim sevenler için.

26 Nisan 2007 22:11

didaydidayday @didaydidayday

stanley kubrick "bu roman asla filme çekilemez" demiş demesine de gene de dinlemediler usta yönetmeni ve film yaptılar koku'yu. tabi ki film herşeyiyle anlatamadı romanı. kitabı okumadan filmi izleyenler grenouille'i sadece katil olarak gördüler. halbuki o kadar basit değil grenouille'in öyküsü. toplum içinde bireyselliğini elde etmek isteyen bir katilin öyküsü anlatılırken, aynı zamanda xviii. yy. fransız toplumu aracılığıyla tüm insanlığa eleştiri ve göndermelerde bulunuluyor. özellikle sonu çok akıllıca bağlanmış bir kitap.

27 Nisan 2007 08:51

cuore sacro @cuore sacro

tüm insanlık için geçerli olan içimizdeki mağarayı / karanlık tarafı işler aslında kitap. dostoyevski'nin suç ve ceza'sında nasıl ki katili yargılamanın bir adım ötesine geçiyor ve ona acıyorsak kitapta da hiçbir zaman toplum tarafından kabul edilmeyecek ve asla iç huzuru yaşayamayacak olan grenouille için de aynı karmaşık hisler beslenir. bir yandan zalimce işlenen cinayetler karşısında duyulan dehşet, diğer taraftan da kokunun bileşimini çözebilmek için ölebilecek kadar yoğun duyulan isteğe karşı hayranlık..

01 Haziran 2007 17:59

deep_not @deep_not

kitabın basında kahramanın dogum sahnesini dusunun .balık tezgahı altında dogup kenara fırlatılmak..(bu arada annenin dogumu yapıp gobegi kesip cocugu fırlatıp hafif baygınlık gecirip hemen ayaga kalkıp hicbirsey olmamıs gibi davranmasıda takdire şayan ahlaksızca olabilir ama direncliymis)simdiki hastanelerin kosullarını ve bebeklerin hastanede olumlerini dusunun.gecen sene bir kac kez oldu yenidogan servisnde mikrop kapma olayı.ve cok buyuk rakamlara ulasmayan gazeteler de cıkmayan bebek olumlerini.sonra anlatılan kokular esliğinde yetiskinlerin hayatındaki bakteri sayısını .birde o zaman yaygın inanıs yıkanmanın hasta ettiği oldugu dusunulurse.acaba bizi hasta eden olduren sey hijyen mi diye dusunuyor insan okurken.o pislikler icinde hayatta kalmıslar ya.domestoslanmasak daha mı saglıklı olacagız ki.etkileyici.birde cok tuhaf birsey sanki yazar o zamanda yasamıs ölmüs gibi hisse kapılıp filmi icin ne dusunurdu ki diye aklımdan gecti oysa yazar 1949 dogumludur.bazı yazarlarımız ders alma babında okumalı bu kitabı.ve betimleme yapcaz diye kendilerini kasıp komik duruma dusurmemeli.
birde cocukken tabakhanede calısıyor ya nasıl obur kokuları duyabilir.bir tabak indikten sonra gunlerce asansorden kokusu cıkmaz .patron durumunda olanlar bile o korkunc kokuyu her yana tasır....

01 Haziran 2007 22:30

ironi @ironi

ben kitabı okuduğumda çok etkilenmiştim. kokulara oldukça ilgi duyan ben için kokusu olmayan bir adamın hikayesi oldukça ilginçti. okurken kendimce oluşturduğum görüntülerle, filmini izlerken gördüklerim birbirinden tamamen farklıydı. hatta filmi önce izleseydim bu kitabı okumazdım. ama şanslıymışım ki ilkönce kitapla tanışmıştım.

18 Haziran 2007 17:09

patrick süskind

Kitap Adı
güvercin
Yayınlanma Tarihi
1990
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
üç buçuk öykü
Yayınlanma Tarihi
1998
Kullanıcı
Görüntüle