dublörün dilemması
: 8.6 /10 ( 9 Üye)

siya @siya

bazı kitaplar vardır, okurken bitmesin istersiniz, aldığınız keyif sonsuza kadar sürsün. bu kitap öyle bir şey. çok basit kelimelerle ifade edebileceğiniz yüzlerce şeyi öyle bir kelimeler silsilesi eşliğinde sunuyor ki size yazar, hayran kalmamak elde değil. son yıllarda yazılmış en eğlenceli türk romanlarından biri ve kesinlikle en başarılılarından.

26 Nisan 2007 17:45

gel pc pc @gel pc pc

murat menteş kitabı
ötesi var mı?
adam yazmış hakkaten
kelimelerle oynamış
kıvrak bir zeka ürünü
en eğlenceli yanları da roman kahramanlarının isimleri denebilir
"su samaz" ile "umur samaz"
ibrahim kurban, nuh tufan...
hüzünlü aşk hikayeleri hayatınıza slogan olacak cümleleri içinde barındıran bir kitap

03 Haziran 2007 21:34

madviper @madviper

bu kitabın kahramanı nuh tufan, sevdiği kadın dilara dilemma için şöyle bir betimleme yapıyor: "peygamberin otlattığı kuzular kadar masumdu."

işte böyle yüzlerce cümleyle donatılmış bir edebiyat şaheseri. acı gülümsemeler bırakıyor yüzde. murat menteş, salt bu kitabı için bile varlığına şükredilebilecek yazarlardan biri.

17 Ekim 2007 10:17

e l i f _ @e l i f _

«boğaziçi köprüsü'nden kopan taksi etiler'e doğru yol alırken, radyoda orhan gencebay'ın hayat kavgası şarkısı çalmaya başladı. ibrahim kurban'ların evinin önüne geldiğimizde şarkı henüz bitmemişti. şoföre parayı saydım, fakat arabadan inmedik. şoför, soru soran gözlerle suratımıza bakıyordu. işaret parmağımı dudaklarıma götürerek, "hişşşş" dedim. şarkı bitti. biz taksinin arka kapılarını aynı anda açıp dışarı çıkarken, ibrahim kurban başını içeri uzatarak durumu şoföre açıkladı: "orhan gencebay çalarken arabadan inilmez kaptan.»

karakterlerin adları,hikaye,kurduğu cümleler hepsi çok güzel.kitabın bazı bölülerinde kahkahalarla güldüğümü hatırlıyorum.

23 Şubat 2008 16:46

istanbulove @istanbulove

sonunu anlayamadığım ben bu kitabın. yaklaşık 3 hafta önce aldım. ara ara okudum. bugün bitirdim ama sonu ne hacı... sayfa 121 e tekrar döndüm şeyh meyh bi şey... hayır, kitap çok mu normal de sonunu hazmedemedin demeyin. kitap bomba. fekat sonu ne hacı, sonu...

13 Temmuz 2009 21:52

Bülend @Bülend

fantastik bir eser olduğu aşikar. en olmaz denilen şeyler, gayet eğlenceli bir üslup ve sıkı bir kurguyla seriliyor önünüze. yanına bir de tadından yenmez bir dil sosu ekleniyor ki tadı damağınıza pelesenk. bazı bazı üsten bakan bir tavır hakim oluyor sayfalara; biliyoruz farzediliyor bazı filmler ve yazarlar ya da "ben biliyorum, anlarım bu işlerden" havası atılıyor. öyle değil belki, mütevazı bir insan olsa gerek m. m.; ama ne bileyim, bana öyle esti. kitaplığımın baş köşesinde durur o sarı/gri cengaver; içi şöyle dursun kapağındaki yazılar bile yeter.

14 Temmuz 2009 01:29

Katre @Katre

alışılmışın dışında herkese tavsiye edebileceğim orijinal ve sürekleyici bir kitap. okuduktan sonra yazarın diğer kitabı "korkma ben varım"ı okuma isteği uyandırdı. kitaptaki bazı cümlelerde kendimi de bulduğumu söyleyebilirim. "kimilerinin hayatı öylesine monotondur ki, insan dünyaya ilk kez geldiklerine inanamaz."

27 Ocak 2013 00:32

zurnanın son deliği @zurnanın son deliği

1- murat menteş okuyunca aman neden okudum bunu ya da zamanım boşa gitti gibi cümleler etmezsiniz.
2- karakter seçimleri ve isimleri her zaman zekice
3- sayfa aralarına serpilmiş gereksiz bilgi yığınları internetten araştırılıp da eklenmiş izlenimi hisettiriyor ve bu hissi ruhi mücerret kitabında da hissetmiştim.
4- her türlü eleştiriye rağmen menteş yeni nesil edebiyatında önemli bir değer ve değerli zamanınızı paylaşmayı hakediyor.

16 Aralık 2013 21:43

ahuş @ahuş


Murat Menteş'in çok farklı ve tamamen kendine özgü olan tarzını çok seviyorum. Keyifle okunuyor.

10 Temmuz 2018 13:06

murat menteş

Kitap Adı
aynalı barikatlar
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
korkma ben varım
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
kaosa mütevazı bir katkı
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
ruhi mücerret
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle