masumiyet müzesi
: 5.9 /10 ( 20 Üye)

deep_not @deep_not

orhan pamuk yazmamış olsa gazetelerde överek göklere çıkaranların bu kitabın yüzüne bakmayacaklarını düşünüyorum. 7 yılda yazılmış. sıkıldığı için yavas yazdı belkide. kahramanı kemal basmacı eğer ruh hastası sayılmıyorsa uyuz, kılkuyruk, düşüncesiz bir gerzek. sayfalar süren büyük aşkı mantıklı düşünen herkes için budalaca. sonuna dek okumak işkence okumadan hakkında konusmamak adına bitirdim. bu kitaptan ancak 50 li yılların ask romanlarını ve saçmalamanın doruğundaki siyah beyaz türk filmlerini sevenler zevk alabilir.

16 Ekim 2008 22:13

tzt @tzt

dili,geçtiği dönemin ruh haline,algılama biçimine ve diline uygun yazılmış;bazen oldukça çocuksu,bazen çok bilmiş,bazen de aptalca...ama ben orhan pamuk'un kitaplarını okumaktan hoşlanıyorum...en azından benim de çoğu kez kaçınılmaz olarak giriverdiğim yazmanın delirmek kapısından baksa da,o kapıdan girmiyor,daha yumuşak devam edip gidiyor adam...romancı o çünkü,hezeyan yazmıyor...başta söylemem gerekeni söylemedim aslında...çok ciddiyim,dalga falan geçmiyorum,kimseyi kandırmaya falan da çalışmıyorum,kötü birşey de demek istemiyorum ama ben bu kitabı daha önce okumuş gibi hissettim,hem de bir türk yazardan...çok salakça gelebilir ama öyle...hatta,olacakları bilerek okudum...belki de türk filmi tadında yazıldığı ve kendi içinde şablonu tutarlı ve düzgün yazılmış bir roman olduğu içindir...okuyanlar cümle yanlışlarına,söyleyiş aksaklıklarına takıladursunlar,benim düşüncem orhan pamuk'un bunu bilinçli yaptığı..çünkü kitabın dili,benim bugün,burada,bu koşullarda,bu ruh yapısı içindeki dilimimle aynı olmasını isteyebileceğim birşey değil...kitabın konusu olan olayın geçtiği zamanın,mekanın,olayın içindeki,özellikle de olayın anlatıcısının dilidir;cinsiyetini,yaşını,işini,dünya görüşünü,duygusunu vb. herşeyini yansıtır...bence burda karışan ama pamuk'un bilinçli yaptığı şey,kitabın anlatıcısının kim olduğu yanılsaması...tamam kabul ediyorum bu kimi kitaplarda tamamen belirsiz ve geçişli,kimi kitaplarda yazarca özellikle belirsiz bırakılmış...neyse bu konu çok uzar...başlarken hızlı başlıyor,ortalar çok uzamış,sonu sanki ayrı bir kitap sonu gibi geldi bana ,tamamen alakasız...ben,sonu füsun'un ruh dünyasına yönelik yazılsaydı daha güzel olacağını düşünüyorum ama yazarı böyle yazmış...aslında hem keyif aldım,hem okurken gerçekten sıkıldım...sabrı olanlar okusun...çünkü hayatın hızı,bu kitapta bambaşka...ve her ne olursa olsun aşk diye birşey var bu dünyada...

08 Kasım 2008 16:39

smyrna @smyrna

başlarda iyi giden kitap, ortalarda tam anlamıyla sıkıcılığın doruğuna çıkıyor. ilerlemiyor bir türlü. sırf bitirmiş olmak adına, zoraki bitiriyorsunuz. kemal karakterinin halleri ise zıvanadan çıkartabiliyor bazen.

11 Kasım 2008 13:22

metis @metis

2 ve 3 numaralı yorumlara katılıyorum. 300lerden itibaren sırf kitabı bitirmek için bitirdiğimi söyleyebilirim.

20 Kasım 2008 10:19

selvi @selvi

orhan pamuk un diğer kitapları yanında çok basit bulduğum bir kitap saplantılı bir erkeğin sevdiği kadınla ilgili her şeyi toplaması ve onun yaşadığı evi müze haline getirmesi anlatılmış tabi yazar kendi adınıda kitapta sık sık yazmış çok beğnerek okuduğumu söyleyemem ancak bitirmek için okudum.

23 Eylül 2009 11:31

yeşil @yeşil

ben de kitabı beğendim, her türlü ön yargıma ragmen.
kemal'in füsunlar'ın evine gidip geldiği bi sekiz yıl var. bu kısım hakıkaten çok uzamış ama merak duygusu kitabı bırakmama engel oldu. sonu da türk filmleri gibi bitmediği için güzeldi. bittikten sonra da bi süre etkisinden kurtulamadım.
kitabı beğendim.

09 Kasım 2009 21:57

oslew_88 @oslew_88

nobel ödülünü haketmiş bi yazar için fazla basit kalmış sanki klasik bir aşk hikayesi belli bi sayfadan sonra olayların yavaşlığı bunaltıyor insanı.ama betimlemeler mükemmel orhan pamuk insan psikolojisini çok şahane anlatıyor...

30 Aralık 2009 10:11

lucy @lucy

hiç keyif alamadığım bir kitap oldu, hala sonunu getiremedim. neredeyse bir yıldır elimde. onun üzerine onlarca kitap okudum ama o hala bitmedi...

22 Şubat 2011 13:30

zeren_e @zeren_e

yorumları okuyunca bana söyleyecek bir şey kalmadığını gördüm.belli bir sayfadan sonra insanı bunaltan,kimi zaman merak uyandıran,türk filmi tadında bir kitap.okumasanız da olur,çok şey kaybetmezsiniz, diyeceğim bir kitap.

25 Kasım 2011 15:19

kadirbalta07 @kadirbalta07

kitap,orhan pamuk'un toplum yapımızla ilgili en ciddi analizlerini içerir. toplumumuzun tüm hareketlerini bir temel güdü belirler: çıkarımızın peşinden gitmek ve devlet'ten korkmak. çıkarımız için üzerine çok övgü düzdüğümüz, olmazsa olmaz dediğimiz bir çok şeyi terkedebiliriz. füsün'ün bekaretini vermesi gibi ( tezgahtar füsun'un kendisine göre üst sınıftaki kemal'le aynı sınıfa atlamak için yaptığı gibi. üstelik bir düğünde kemal'in nişanlışıyla da ilişkisi olduğunu kemal'i kıskanan bir çalışanından öğrenince, bu hamlesinin kemal'i elde etmeye yeterli olamayacağını düşündüğünden ortalıktan kaybolur.),füsunun ailesinin kızları evli olduğu halde, kemal'in aşkından evlilik çıkarma hesapları, evlerine giren maddi refah yüzünden saplantılı biri olduklarını bildikleri halde birçok akşam yemeğe ( üstelik damatları evde olmadığı halde ) almaları, füsün'ün yönetmen olmaya tutkulu eşinin, eşine tutkusunu bildiği halde kemal'in maddi desteğiyle hayallerini gerçekleştirme olasılığı nedeniyle karısına aşık ve tutkulu biriyle kurduğu çıkar ilişkisi, füsün'un sevmediği halde rahat bir yaşam için kemal'le evliliğe razı olması vb. gibi.
türkiye'de birey-devlet ve biret-bürokrasi ilşkilerinde ( füsun'un ehliyet alması, pasaport çıkarma, gece sokağa çıkma yasağı vb. ) bireyin hiçlik ve çaresizliği ve tüm bu ilişkilerdeki bireyin tepkisizliği.
orhan pamuk öncelikle kendisi çok iyi okuyucu olduğundan ve has edebiyatı çok iyi bildiğinden, bu romanında en azından temel yönüyle john fowles'in fransız teğmenin kadını kitabından ( füsün karakteri ) esinlendiğini düşünüyorum. kara kitap gibi bir başyapıtın yazarı olan biri içinde yorum yaparken incelikli düşünmek gerekir diye düşünüyorum.

16 Ağustos 2012 13:17

orhan pamuk

Kitap Adı
kara kitap
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
yeni hayat
Yayınlanma Tarihi
1994
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
benim adım kırmızı
Yayınlanma Tarihi
1998
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
istanbul
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
cevdet bey ve oğulları
Yayınlanma Tarihi
1997
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
beyaz kale
Yayınlanma Tarihi
2000
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
kar
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
babamın bavulu
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
gizli yüz
Yayınlanma Tarihi
1998
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
öteki renkler
Yayınlanma Tarihi
1999
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
sessiz ev
Yayınlanma Tarihi
1995
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
saf ve düşünceli romancı
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
manzaradan parçalar
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
ben bir ağacım
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
kafamda bir tuhaflık
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
kırmızı saçlı kadın
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle