fedailerin kalesi alamut
: 8.5 /10 ( 15 Üye)

güneş @güneş

hasan sabbah ve öğretisine farklı bir açıdan bakabilmeyi, belki de hiç düşünmediğin bir yönden düşündürebilmeyi, kitap okumanın en büyük getirilerilerinden olan farklı bakış açıları geliştirebilmeyi en güzel şekilde sağlayabilen, etkileyici, harika kitap.

27 Nisan 2007 10:02

deep_not @deep_not

bu kitap ve benzerleri tarihin derinliklerinde insanların dusunme biciminde pek bir degisiklik olmadıgını gosteriyor.hasan sabbah bu donemde yasasaydı tv patronu olurdu kanımca...

27 Nisan 2007 20:25

pikare @pikare

hasan sabbah'ın zekasına hayranlık uyandıracak kitap. çok ilginç detaylarla yoğun düşüncelere dalabilirsiniz. sadece okunacak bir kitap değil üzerinde çok düşünülmesi gerekn bir kitaptır kendisi.
en beğendiğim kitaplardan bir tanesidir.
bu konuyla ilgili bir kaç farklı kitap daha bulunmakla beraber en güzeli budur bence. onun dışında alamut'a dönüş de bu konuyla ilgili ilginç bir başka kitaptır.

02 Mayıs 2007 15:27

merube @merube

alamut kalesi, alamut devleti'nin merkezi olarak sarp dağların tepesine yaptırılan bir kaledir.

hasan sabbah'ın önderliğini yaptığı ve fedailerine sahte bir cennet vaad ederek kendi haşhaşilik öğretisini yaydığı mekandır. ögretisini yaymak için fedailerine cennetin anahtarlarını elinde bulundurduğuna inandırmış ve bu sayede suikastçılar yetiştirmiştir. dünya üzerinde suikast kavramının ilk ortaya atıldığı yerdir.

suikast anlamına gelen ingilizce 'assasination' kelimesi burada yaşayan haşhaşiler ya da haşhaşinlerden gelmektedir. hasan sabbah fedailerinin, istediği suikastleri yerine getirmesi için haşhaşın uuyuşturucu etkisini kullanmıştır.

yurt yayınlarından çıkan 'fedailerin kalesi alamut' adlı kitabı bu kale hakkında yazılmıştır.

"http://tr.wikipedia.org/wiki/alamut_kalesi"'dan alındı

27 Temmuz 2007 14:56

anes @anes

hasan sabbah'ın zekice ve en ince ayrıntısına kadar planlamış olduğu alamut kalesi,dönemin insanlarının zahaf noktalarından yararlanarak bir imparatorluk kurma çabaları insanı hayrete düşürüyor... fakat tarihle bağdaşmayan birkaç nokta olduğuda gözden kaçırılmaması gerekir diye düşünüyorum.

19 Mart 2009 12:14

Wulfgar @Wulfgar

"bir kitap okudum ve hayatım değişti" diye klişe bir cümle vardır hepimizin bildiği , işte bu kitap benim hayatımda yarattığı ilk kırılma noktası ile bu cümleyi sonuna kadar hakediyor. ibn-i tahir'in başından geçenleri okurken yüzleştiğim kurgusal olaylar beni kendi gerçekliğimi sorgulamaya itti ve bunun sonuçları son derece hoşuma gitti. tavsiye edeceğim en sağlam kitaplardandır.

02 Haziran 2009 19:49

mfduzgun @mfduzgun

atilla dirim çevirisi iyi değil ''lanet olsun'' filan diye kötü dublaj türkçesi ile konuşan bir nizamülmülk düşünün.
diğer tarafta tarihten bir gerçek kesiti çok renkli anlatmış sürükleyici ve ibretlik bir roman.

02 Aralık 2009 21:30

selvi @selvi

yazar hasan sabbah ve alamut ile ilgili bilinen efsaneyi roman şeklinde yazmış ancak bana pek inandırıcı gelmedi sahte cennet oluşturması fedailerin bu cennete kavuşmak için seve seve ölüme gitmeleri çok mantıksız.ancak günümüzde bile birçok safsataya inanan insanların olduğunu görünce o döneme göre çok ta mantıksız değil. hasan sabbah alamut kalesinden çok büyük zaferlere imza atmış.bir kaç fedai ve 300 kadar bir orduyla ancak o insanları bir şeylere inandırarak başarı elde edebilir 20 yıllık bir hazırlıktan sonra bunu başarmış neredeyse.

25 Nisan 2010 19:33

mermaiden @mermaiden

insan hayran kalıyor okurken hasan sabbah'ın zekasına. bir avuç adamla koskoca devleti yıkılışa sürükleyecek kadar hasarlar verebiliyor.bence asıl üzücü olanda o zaman olduğu gibi hala bu türden dini kullanıpda insanlar kandırılabiliyor. cennetten ev satatanlara hala inanalar gibi...

06 Ocak 2012 16:29

turnus @turnus

yurt yayınlarından olan baskısının çevirisi çok daha iyidir. sadece hasan sabbahın öğretisi ile değil yazarın sanatsal başarısı ile de takdire şayandır.

23 Mayıs 2013 15:31

wladimir bartol

Maalesef henüz wladimir bartol ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle