serenad
: 9.3 /10 ( 19 Üye)

deep_not @deep_not

kolay okunan bir dille yazılmış. okuduğum kitapları içinde anlatımı en basit olanı. komşu teyze dizi özeti geçiyor gibi. istanbul üniversitesine davetli gelen 87 yaşında alman profösör ve onu karşılamaya giden görevli kadın arasında geçiyor. 1930'lara uzanan tarihi bir hikaye anlatılıyor. struma,mavi alay vs. hikayeyi kadın anlatıyor. türk milletine dair bazı saplamalar doğru olsa bile insanı rahatsız eden birşey var. türkler sanki hiç eziyet çekmedi, balkanlarda zalimliklere uğramadı gibi bütün yazarların dünyası ermeniler etrafında dönüyor. batı'da basılalım sampati duysunlar filan dertleri. dünya savaşları milyonlarca insanı etkiledi. almanlar bile sütten çıkmış ak kaşık gibi olmuşken bir kötü biz kaldık bizim yazarlara göre.

24 Mayıs 2011 22:38

kaizen @kaizen

bununla iki oldu (leyla'nın evi'ni okumuştum daha önce), aynı hatayı üçüncü kez yapmam daha da livaneli okumam dedirtmiştir. nerdeyse 500 sayfalık kitabı dergi karıştırır hızda okudum; başkahraman hanım kızımız bizi karşısına oturtmuş (karşılıklı oturmuşuz sohbet ediyoruz benzetmesi bile yapamıyorum çünkü zorla oturtturulmuşum dinliyorum hissiyatını üzerimden atamıyorum), olan biteni başından geçeni anlatıyor, arada da başka konulara girip bir paragrafla da olsa o konudaki genel görüşünü bize sunuyor, hem anlattığı öyküde inandırıcılık bulamıyorum hem de "şimdi bu anlattığının konuyla ne ilgisi var" diye sorguluyorum ama cevap da alamıyorum ve bu beni çok rahatsız ediyor. akla bir fikir gelmiş, değişik bir kurgu oluşturulmaya çalışılmış, belki samimi olunmak istenmiş ama nacizane fikrim akla gelen ne varsa yazılmış ve yayınlanmış.

13 Ağustos 2011 01:05

selvi @selvi

eşinden boşanmış ve oğluyla yaşayan üniversitede çalışan bir kadının hayatı üniversitenin konuğu olarak gelen 87yaşını aşmış alman asıllı amerikan vatandaşı bir profosörü havaalanında karşılaması ile değişir adamın hayat hikayesi kadının kendi yakınlarının yaşadıkları hikayelere benzemektedir.olaylar gelişir ve kadın kitap yazmaya başlar. böylece biz kadının yazdığı kitabı okumuş oluruz.

18 Şubat 2012 18:22

haknur @haknur

ben yigiit isimli kullanıcı kardeşimize seslenmek istiyorum.kitabı magrib adıyla anılan şeytanın lanetli kitabından kesinlikle uzak durun.okumayın.kitap çözümsüz şifrelerle yazılmış.birçok anlam ihtiva ediyor.tam anlamıyla akıl oyunları kitabı.kitapta okuyucu beyniyle oynanıyor.değişik evrenselliğe sevk edip,orada bırakmayı amaçlamış korkunç bir kitap.kitabı inanarak okursanız yandığınız gündür.götürdüğü evrende kalıp dünyaya dönmek için çabalayıp durursunuz.uzun lafın kısası,kitaptan uzak durun.mümkünse atıp kurtulun.

21 Şubat 2012 20:14

Şah @Şah

sonunda hüngür hüngür ağladığım, ciğerimin bir yarısını o insanlar kurtulsun diye seve seve vereceğim ama ne yazıkki inönü politikasının sonucu ölüme ter idrar hastalık kokan bir yerde giden zavallı insancıklar..
yahudiler o kadar çok zulüm gördü ki şu an yaptıkları zulümler hep o günlerin kötü anıları..
dayak ve şiddetle ve korkuyla büyümüş insanlar çokta ılımlı kişiler olamayacaktı elbette..
okumanızı şiddetle tavsiye ederim

10 Aralık 2012 21:37

seinfeld @seinfeld

zülfü livaneli çok başarılı bir sanatçı ama maalesef yazar olarak başarılı bulmadım okuduğum ilk kitabı diğerleri de böyle midir bilmiyorum ama üslubu çok basit vasat okurken bu yüzden çok sıkıntı çektim hikaye iyi ama anlatım kötü baş kahraman yani maya duran gerçeklikten çok uzak çizilmiş sanki tanzimat dönemi roman kişileri gibi psikolojik çözümlemelerden yoksun ha bire duş alan biri yani sonuç olarak kitabı pek beğenmedim

09 Mart 2013 23:28

Erguldogan @Erguldogan

1 . kitabı okumaya başlayınca dikkatimi çeken ve hoşuma giden bir şey oldu: yazar kitabı çalışan bir annenin ağzından yazmıştı. bir kadın gözüyle, ergenlik çağında zamane çocuğu olan bir anne gözüyle anlatmıştı her şeyi. arada onun yaşamından da kesitler sunuyordu. mesela şu aşağıdaki paragraf çok ilginçti:

“yanımda olmanı istiyorum diyemediğim için bu yağmur içimi ıslatıyor dediğimi nasıl anlamaz? düpedüz sarıl bana dedikten sonra, sarılmanın ne anlamı kalır!”
bahsedilen öykü aslında bir öykü değil, bir tarihi gerçek. o yüzden bunun soğuk yüzünü hissettiriyor yazar. kitapta; almanya’dan hitler baskılarından kaçan bilim insanları, onların durumları ve duyguları, struma gemisinin hayatlarındaki etkisi, tarihteki yeri, yaşanmış bir anı içinde çok güzel kurgulanmış diyebilirim. hem bilgi edindim, hem de içime işleyen bir öykü dinlemiş gibi hissettim. daha çok şey yazabilirim aslında bu kitap ile ilgili ama sizlerin de okuması ve içinde kaybolmasını istediğimden burada bırakmayı uygun buluyorum.

17 Temmuz 2013 23:56

savcı @savcı

leyla nın evi beni çok etkilemiş hikaye içine çekmişti,kitap bitince defalarca okuyabilirim dediğim bir kitaptı. bu kitaba da bu inançla başlamıştım ama hikaye bana çok uzak geldi bir türlü ısınamadım bitmesi için sabırsızlandım.

09 Kasım 2013 17:15

GhostCry @GhostCry

Mükemmel bir roman . Tarihle kurgunun bir arada kullanılması ve gizemli bir hikaye bu romanı güzel bir hale getirmiş . Öneriyorum.

24 Eylül 2016 12:54

ahuş @ahuş


Harika bir anlatım. Zülfü Livaneli'nin okuduğum her kitabını çok sevdim ama bu kitap başka.

20 Aralık 2019 08:59

zülfü livaneli

Kitap Adı
mutluluk
Yayınlanma Tarihi
2011
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
bir kedi, bir adam, bir ölüm
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
leyla'nın evi
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
engereğin gözündeki kamaşma
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
sevdalım hayat
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
arafat'ta bir çocuk
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
son ada
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
kardeşimin hikayesi
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
sanat uzun, hayat kısa
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
orta zekalılar cenneti
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
konstantinniye oteli
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
huzursuzluk
Yayınlanma Tarihi
-
Kullanıcı
Görüntüle