az
: 9.3 /10 ( 10 Üye)

deep_not @deep_not

kesinlikle okuduğum en şaşırtıcı türk romanı. 2011 değerlendirmesinde 34 yayınevi ya da yazar en iyi 10 kitap listesinde 1.liğe layık görmüş. benim okuduğum en iyi kitaplar arasında değil ama şok edici kitaplarda tek geçilir. özellikle ilk kısımdaki derda'nın hikayesini bir oturusta bitirdim. 2. derda sıkıcı. sonu grange kitapları gibi çok iyi değil. sonuçta tesbitleri, anlatımı çok iyi. bazı cümleleri tekrar tekrar okuyup düşündüm. tavsiye eder misin denirse yetişkinler okumalı derim. çocuklara uygun değil.


...nereden bilebilirdi insanoğlu? varlığının sonuçlarını. hiçbir yerden... belki de bu sayede hayat devam ediyordu. kimse, neye neden olduğunu önceden bilmediği için... çünkü her davranışının zaman içindeki bütün sonuçlarına önceden tanıklık eden kişinin ilk tepkisi, büyük ihtimalle, durmak olurdu. durmak ve durdurmak. dehşet içinde. çünkü her hareketin nihai sonucu acıydı..."

15 Aralık 2011 00:07

oblomov @oblomov

okuduktan sonra eğer oğuz atay okumamışsanız muhakkak okumak isteyeceksiniz. ilk bölüm oldukça serttir ikinci bölümde ise hakan günday adeta oğuz atay hayranlığını dışavurmuş. tesadüfler zincirini biraz abartılı bulabilirsiniz.

21 Ağustos 2012 21:59

peaceful @peaceful

oğuz atay'ı, olaylara çok fazla dahil ettiği için ve "yok artık" dedirten tesadüfleriyle eleştirdiğim ama iki ayrı karakteri çok önceden planlanmış bir şekilde bir araya getirdiği harika kurgusuyla çok iyi diyebileceğim bir kitap.

27 Aralık 2012 19:58

kahvekolik @kahvekolik

''sen de fark ettin mi? az dediğin, küçücük bir kelime. sadece a ve z.
sadece iki harf. ama aralarında koca bir alfabe var.
o alfabeyle yazılmış onbinlerce kelime ve yüzbinlerce cümle var. sana söylemek isteyip de yazamadığım sözler bile o iki harfin arasında.biri başlangıç, diğeri son. ama sanki birbirleri için yaratılmışlar.yan yana gelip de birlikte okunmak için. aralarındaki her harfi teker teker aşıp birbirlerine kavuşmuş gibiler.senin ve benim gibi...'' demek yeterlidir sanırım. muhteşem bir kitap

12 Haziran 2013 23:34

asenam @asenam

tavsiye üzerine okuduğum kitapların en iyisi diyebilirim. konusu çok çok iyi. ilk 20 sayfada insana tokat gibi çarpıyor. keşke daha önce okusaymışım.

28 Ocak 2014 10:59

cerenozel @cerenozel

önceden üzerine çok düşülmüş, kurgu için epey zaman harcanmış olduğu belli ama yine de tüm hakan günday kitapları gibi harika

29 Ocak 2014 02:12

sevdasarıcan @sevdasarıcan

hakan günday'ın kesinlikle dönüm noktası, ilerki yıllarda eserleri az'a kadar ve az'dan sonra olmak üzere diye ikiye ayrılacaktır. süper bir eser

12 Şubat 2014 18:50

bsenovali @bsenovali

psikoloji zorlayıcı, mide krampları geçirten bir kitap. kitaplarda geçen olaylardan çok fikirleri sorgulayan, düşündüren kitapları seviyorsanız mutlaka okumanız gereken bir yazar hakan günday.

26 Ağustos 2014 21:28

ahuş @ahuş

okuduğum ikinci hakan günday kitabı. hakan günday'ın dili çok sert ve vurucu. ayrıca oğuz atay hayranlığını oldukça dışa vurduğu bir kitap. ilk bölüm çok sert ama aynı zaman da çok gerçek olduğu için beni mahvetti. kitaptaki tesadüfler biraz abartılı ama keyifli.

okuyun diyorum.

22 Nisan 2015 15:06

Şah @Şah

bu adama ne kadar övgü versem yetersiz. kalemini, hayatı sorgulayışını, felsefesini herşeyini çok seviyorum. kitap muazzam. mutlaka okuyun derim.

09 Mayıs 2015 10:31

hakan günday

Kitap Adı
piç
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
kinyas ve kayra
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
azil
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
ziyan
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
zargana
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
malafa
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle
Kitap Adı
daha
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle