bu mülkün sultanları
: 7.0 /10 ( 2 Üye)

alice @alice

osman beyden vahdeddine kadar 36 osmanlı padişahını anlatan yazar alışık olduğumuz tarih kitaplarından farklı bir dil kullanıyor. her zaman kusursuz olarak okuduğumuz padişahların yazar tarafından zaman zaman eleştirilmesi kitabı okurken sizi şaşırtabilir. yazarın yabancı kaynaklardan araştırdıklarını da objektif bir şekilde aktarmaya çalışması bize zengin bir içerik sağlamış oluyor. bu kadar içerik kitabı okuma esnasında size sıkıntı verebilir ama inatla okumaya devam edilince yazarın emeğinin size kazanç olarak yansıdığını hissediyorsunuz.

20 Nisan 2007 16:53

braunghost @braunghost

bir referans kitabı olarak ele alındığında daha faydalı olacağı kanaatindeyim. alıp başından sonuna okunduğunda şunu yapan hangi padişahtı ya da şunu kim söylemişti gibi tarih yazılıları evvelinde başınıza gelen durumla karşı karşıya kalıyorsunuz. keşke kütüphanemde kalsaydı ama bir ay osman beyi diğer ay abdulahmiti sonra kanuniyi okusaydım hepsini sindirseydim diye düşündüm okuduktan sonra.çünkü baştan sona okurken kendimi ders çalışıyor gibi hissettim.

22 Nisan 2007 20:37

zurnanın son deliği @zurnanın son deliği

tamamen katılıyorum.baştan sona alınıp okunduğunda ardarda size yüklenmeye çalışılan tarih dersleri gibi gelebilir. sadece hayatlarını merak ettiğiniz padişahları da seçip okuyabilirsiniz. kuruluş döneminde orhan bey, sonrasında fatih sultan mehmet ve sonlara doğru abdulhamit hem kişilikleriyle hem de getirileriyle daha ilgiyle okunacak bölümler.

21 Mayıs 2007 13:34

mesgin @mesgin

Şu bir gerçek ki Osmanlı sultanlarının yaşamları ifrat-tefrit eğilimlerine son derece açıktır. İstenirse, en beceriksiz ve yetersiz olanını bile -sözgelimi dindarlığını, iyilikseverliğini, hoşgörüsünü vb anıp yüceltmenin bir kolayı bulunabileceği gibi, amaç kötülemekse en başarılıları bile siyaseti, yaşantısı ve zaafları bugünün ölçüleriyle irdelenerek olumsuz çizgilere çekilebilir. Durum bu olunca padişahlar arasında yetki kullanımı, siyaset, beceri vb açılardan koşutluklar yakalamak ve kıyaslamalar yapmak oldukça zordur. Kesintisiz 641 yıl (1281-1922) süren ve 21 kuşakta 36 padişahla temsil edilen Osmanoğulları'nın başarıları ve yanlışları her zaman tartışılacaktır.Bu kitap da bu tartışmalara katkı sunuyor.27 Nisan 2016 11:45

necdet sakaoğlu

Maalesef henüz necdet sakaoğlu ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle