denemeler
: 8.6 /10 ( 20 Üye)

deep_not @deep_not

bir klasiktir.modası hicbir zaman gecmez.baska klasikler gibi kenara atılmaz .arada acıp herhangi bir yerinden okumaya baslayabilir sonra bırakıp baska kitaba gecebilirsiniz.enteresan bir adammıs tesbitleri hala gecerli.acaba o yazarken ben bunu yazdım ama 500 yıl sonra cocuklar hala okuyor olacak diye bir dusuncesi varmı idi?yada ben bu zamanın adamı degilim diye?

12 Mayıs 2007 00:31

Trinity @Trinity

montaigne'in denemeleri diğer klasikler gibi okudukca insanı sıkıntıdan bunalıma sürüklemez, zira bir adamın kıyafetinin 30 sayfa boyunca anlatıldığı ömür törpüsü romanlardan değil de, hayata ve düşüncelere yer veren bir deneme kitabıdır. (adı üstünde tabi)
kitapta sayısız düşünürün aforizma tadında sözlerine yer verilmiştir. montaigne ayrıca "deneme" türünün duayeni olmuştur bu eserle.

küçücükken klasik yapıtların dayatılmasına maruz kaldıysanız, sırf bu yüzden fransız yazarların ağır ve uyuz tasvirlerine kılsanız bile, alıp okuduktan sonra "bu onlar gibi değildi sanki" demeniz muhtemeldir..

12 Mayıs 2007 12:51

güneş @güneş

okunup bir kenara konan kitaplardan değildir asla. heran okuyup, ruh durumunuza göre hayat hakkında farklı çıkarımlar yapabilirsiniz. hiç sıkmadan okunan, tekrar tekrar okunabilen, herzaman el altında bulundurulması gereken hoş bir kitaptır kısacası.

14 Mayıs 2007 16:13

Sylvia Woolf @Sylvia Woolf

ismiyle müsemma kısa deneme yazılarından oluşan, ilk defa 14 yaşında okuduğum ve bugüne kadar onlarca defa ihtiyaç duyup yeniden yeniden kapağını kaldırdığım, sürekli birilerine verip kaybettiğim için 5.sini aldığım ve elimde bulunan sonuncusunu kimseye kaptırmama yemini ettiğim, kutsal kitaplarımdan.
son 20 yıldır en çok ihtiyaç duyduğum ve aldığım kitapmış meğer...

14 Mayıs 2007 22:49

selvi @selvi

lisede kısa bir paragrafını okumuştum bu yüzden uzun süre okuma gerği duymadım ancak tesadüfen elime geçince okudum ve neden daha önce okumadım diye hayıflandım gerçekten okunması şart olan bir kitap.

02 Eylül 2007 15:19

kilinjos @kilinjos

yüz yıllar önce yapılmış tespitler ve halen geçerliliğini koruyorlar. hem büyük bir sanat eseri hemde bütün toplum bilimcilerin okuması gereken bir kitap.

29 Eylül 2007 16:14

simurg @simurg

tüm zamanlarda geçerliliğini koruyan bir kitap.bilhassa össye hazırlanan arkadaşlar okusun,çünkü bir çok paragraf sorusu bu kitaptan alıntı.

05 Ekim 2007 02:28

ayşegülkara @ayşegülkara

dostluk ile ilgili olan bölümü her okuyuşumda bu kavramı baştan aşağıya tekrar ölçüp biçmeme neden olur, bu sevgili kitap. eminim, her okuyan yaptığımın aynısını başka başka bölümlerinde kendisinde tecrübe edecektir. (etmektedir.)...

06 Ekim 2007 20:16

emel @emel

bir kez okunup kenara bırakılacak bir kitap değil....zevkle defalarca okuyabilirsiniz...bilmem kaç yüz yıl once yapılan tespitlerin hala doğru olması ıse şaşırtıcı!

18 Nisan 2010 20:26

peaceful @peaceful

bir roman olup bir olay anlatmadığı için kafada canlandırılamıyor. bu yüzden anlaşılması da zor oluyor. eski edebi dille yazılmış olması da ayrı bir güçlük sağlıyor anlamada. ama montaigne'in yaptığı yorumlar, diğer filozofların konuya ilişkin yorumlarını katması oldukça güzel. en sevdiğim bölümleri tanrılar ile alakalı olan bölümlerdi.. diğer konuları ise okuduğuma pişman olmadım...

09 Temmuz 2010 14:14

michel de montaigne

Maalesef henüz michel de montaigne ait eklenmiş başka bir kitap yoktur. Ekleyen olmak isterseniz Hemen Kitap Ekle