madam bovary
: 7.8 /10 ( 17 Üye)

deep_not @deep_not

anna karenina yı hatırlatır .fransa da yazıldıgı zaman dava acılmıs beraat etmistir.anna dan farkı oglu yerine kızı olması kocasının asker degilde doktor olması ve cok cok acgozlu olması.acgozlu demek dogrumu bilinmez yetinmeyi ve mutlu olmayı bilmez.aldatan kadınlara dair ilk roman kahramanlarındandır belkide en unlulerindendir.

26 Mayıs 2007 00:09

Trinity @Trinity

belki de okurken sıkmayan nadir klasiklerdendir.. ayrıca uzun yıllar önce okuduğum ve pek hatırlayamadığım, günlerdir sahaflarda fellik fellik orjinalini arayıp da bulamadığım kitaptır.

kitaptaki karakterlerin ayrıca gerçek kişiler olduğu rivayet edilir. madame bovary tutkunun ve ihtirasın esiri bir kadındır, kadınlık duyguları, istekleri vs çok iyi tasvir edilmiştir.

26 Mayıs 2007 10:42

simurg @simurg

beni ortalara dogru biraz sıktı ama yine de iyi bir romandı kitaptan alıntı yaptığım bir cümle vardı bay bovarynin (ismini hatırlayamadım)karısının aşığına söylediği söz:'size hiç kızmıyorum bunların hepsi yazgı.' demişti ve beni baya düşündürmüştü...

29 Mayıs 2007 20:47

Blitz @Blitz

somerset maugham'ın the painted veil'i, tolstoy'un anna karenina'sı ve bu roman birbirlerini hatırlatan üç mühim klasik eser. flaubert kendisinin de nefret ettiği kuzey fransa ortamının sıkıcılığını, rouen'deki tekdüze yaşamı realist bir anlatımla ağır ama etkileyici bir biçimde aktarmış. emma bovary'nin hikayesinden çok beni etkileyen mizansen ve romanın sonu oldu. geri kalan kısımlar günümüzde artık şaşırtıcı bulunmayabilir bile ama 19uncu yüzyıl fransası için çarpıcı bir konu olduğu kesin. bence yılların geçmesiyle gücünü kaybetmiş klasiklerden ama çağdaş edebiyatta bu esere o kadar çok gönderme yapılıyor ki, bunları anlamak için bu kitabı okumuş olmak şart. tercümesine de dikkat etmenizi öneririm, iyi bir yayınevinin tercümesini seçmek oldukça mühim.

05 Haziran 2007 00:40

ukala @ukala

madam bovary'nin ruh hali çok güzel betimlenmiş ama bir süre sonra sıkıyor,bitiremedim.

17 Ağustos 2007 01:46

cemrep @cemrep

kitap hakkında konuştuğum herkes sıkıcı bulmuş.benim en beğendiğim dünya klasiği.

27 Ağustos 2007 02:06

madison @madison

ele alındığında tuğla gibi bir kitap, nasıl bitirilebilir diye insanın gözünü korkutabilir ama sürükleyici bir kitap sıkmadan okunabiliyor bir kadının ruh halini,hırsını çok iyi anlatmış

27 Ağustos 2007 13:37

AdaPeri @AdaPeri

klasikler arasında en beğendim kitaptır. severek okudum doğrusu...

27 Ağustos 2007 15:57

melike9 @melike9

zamanımı en çok alan kitap. zar zor bitirdim. en önemli dünya klasiklerinden biri; ama okunmasa da olur bence.

27 Ağustos 2007 22:19

mabella @mabella

okurken gözümde canlandırabildiğim muhteşem bir yapıt.madam bovary hiç bir zaman yaşamamıştır ama emma bovary hep yaşayacaktır diye bir söz okumuştum bir yerde.bu kitabı en iyi anlatan cümledir bu !!

13 Ekim 2007 20:59

gustave flaubert

Kitap Adı
üç öykü
Yayınlanma Tarihi
2016
Kullanıcı
Görüntüle